طراحی داخلی آپارتمان در موناکو

نام پروژه: Apartment Interior Design In Monaco

 

طراحی داخلی این آپارتمان با معمار "فدریکو دلوروسو"بده است. این آپارتمان در موناکو واقع شده و سال ساخت آن 2010-2011 می باشد.در طبقه اول آن که شلوغی ها معمولا در آن بیشتر است به بچه ها اختصاص داده شده و در طبقه دوم که سکوت بیشتری حاکم است به والدین و در طبقه سوم آشپزخانه و اتاق نشیمن برای پذیرایی از مهمانان واقع شده است.

 

منبع : سایت ایران دکو


برچسب‌ها: دکوراسیون داخلی, طراحی معماری
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شقایق اقدامی در سه شنبه هفتم خرداد ۱۳۹۲ و ساعت 20:5 |

کاروانسرای عباسی ، کهن ترین هتل جهان

قدیمی ترین هتل جهان کجاست؟

گرچه هنوز قدیمی ترین هتل جهان به عنوان میراث جهانی به ثبت یونسکو نرسیده و تنها پشتوانه اش ثبت ملی آن در سال ۴۰ است، اما این باور که مهمانسرای عباسی اصفهان با ۳۲۰ سال قدمت تاریخی می تواند به این عنوان نایل شود، در بین دست اندرکاران آن وجود دارد.

مهمانسرای عباسی با پشتوانه ۳۲۰ ساله هنوز به عنوان قدیمی ترین هتل دنیا به جهانیان معرفی نشده است.

 


برچسب‌ها: معماری سنتی, دکوراسیون داخلی
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شقایق اقدامی در شنبه بیست و هشتم بهمن ۱۳۹۱ و ساعت 22:53 |

طرح بزرگ صنعتي سازي ساختمان

بر اساس مصوبه هیأت وزیران، سازمان گسترش و نوسازى صنایع ایران بایستی نسبت به ایجاد و راه‌اندازى حداقل۳۰ واحد تولید کننده ساختمان با استفاده از فناوریهاى نوین در ۳۰ استان کشور راساً یا با مشارکت بخش خصوصى اقدام نماید. لذا این سازمان در راستای سیاستهای جدید اقتصادی دولت و به منظور ساخت انبوه واحدهای مسکونی با استفاده از فناوریهای نوین صنعتی که موجب کاهش چشمگیر هزینه تمام شده مسکن، افزایش سرعت ساخت، افزایش ایمنی ساختمان در برابر زلزله و بهره وری بیشتر انرژی در واحدهای مسکونی خواهد شد، درصدد احداث کارخانجات تولید کننده مصالح نوین و تولید صنعتی ساختمان برآمده است. به همین منظور از کلیه سرمایه‌گذاران دعوت نموده تا جهت مشارکت با شرایط ویژه، فرم مخصوصی را که در سایت مپسا(http://www.mapsaco.ir) قرار داده شده تکمیل نمایند. 
 

اهداف طرح

ایجاد و راه‌اندازى حداقل۳۰ تولید کننده ساختمان با استفاده از فناوریهاى نوین در ۳۰ استان کشور

·  اجرای سیاست‌های دولت در برنامه‌های حل مشکل مسکن

·  پاسخگویی به نیاز بازار

·  ارتقای کیفیت ساخت و مقاوم‌سازی

·  کمک به ایجاد تعادل در بازار مسکن از طریق بهینه‌نمودن هزینه ساخت کلاسهای ساختمان

·  تسریع در عملیات ساخت مسکن

·  افزایش تولید ناخالص ملی و ایجاد اشتغال برای قشر جوان به ویژه تحصیلکرده‌ها

 
مصوبات هیئت دولت

     بر اساس مصوبه هیأت وزیران مقرر شد؛ سازمان گسترش و نوسازى صنایع ایران نسبت به ایجاد و راه‌اندازى حداقل۳۰ واحد تولید کننده ساختمان با استفاده از فناوریهاى نوین در ۳۰ استان کشور راساً یا با مشارکت بخش خصوصى اقدام کند. (5 اسفند 86)
در اجراى تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۳۸۶ کل کشور، طرح ساخت مسکن صنعتى و قطعات پیش ساخته صنعتى که در تولید مسکن نقش موثرى دارد مورد توجه قرار گرفته است. همچنین استفاده از فناورى هاى نوین در این عرصه موجب تسریع تولید مسکن در ساختمان سازى و ایجاد اشتغال جدید و کاهش هزینه ها خواهد شد. سازمان صنایع کوچک و شهرکهاى صنعتى ایران و وزارت مسکن و شهرسازى نیز در مواردى که زمین با کاربرى صنعتى در خارج از محدوده قانونى شهرها در اختیار دارد- نسبت به واگذارى زمین براى احداث واحدهاى تولیدکننده مصالح، قطعات و تجهیزات ساخت صنعتى مسکن با فناوریهاى نوین اقدام خواهند کرد. این زمین ها با قیمت کارشناسى روز و به صورت ۲۰% نقد و ۸۰% با تقسیط ۵ ساله واگذار خواهند شد. در ضمن ماشین‌آلات و مواد اولیه مورد نیاز براى تولید فناوریهاى نوین صنعت ساختمان که توسط وزارتخانه هاى مسکن و شهرسازى و صنایع و معادن معرفى مى‌شوند مشمول تعرفه صفر درصد خواهند بود.   

 مصوبه نمایندگان ویژه رئیس جمهور

با توجه به برنامه های هیات محترم دولت جهت توسعه انبوه سازی واحدهای مسکونی با استفاده از فناوریهای نوین و نیز مفاد قانونی تبصره 6 قانون بودجه سال 1386 کل کشور، نمایندگان ویژه رئیس جمهور طی مصوبه شماره 195971/ت39154ن مورخ اول اسفند 86 سازمان را مکلف به « ایجاد حداقل 30 واحد تولید کننده ساختمان با فناوریهای نوین در 30 استان کشور» راساً یا با مشارکت با بخش خصوصی، نمودند.

 

مصوبه دفتر وزیر محترم صنایع و معادن

طبق بند 1 و 2 صورتجلسه شماره 7 مورخ 21 اسفند 86  در دفتر وزیر محترم صنایع و معادن:

در خصوص عملیاتی کردن پروژه ظرفیت‌سازی برای ساخت 300 هزار واحد مسکونی و با عنایت به انتظاراتی که از دولت برای فراهم کردن تسهیلات ارزی و ریالی و تضمین خرید، از سرمایه‌گذاری برای ساخت مسکن ارزان، با کیفیت و سرعت بالا و از سازمان گسترش برای مدیریت کلان پروژه‌، مدیریت مصالح، بکارگیری تکنولوژی مدرن و مناسب و در صورت لزوم مشارکت وجود دارد، ساز و کار اجرایی پروژه به نحوی که برنامه عملیاتی پروژه تا پایان کار، شامل معرفی مجری، برنامه زمانبندی، منابع و دیگر ملزومات مورد نیاز، ساختار تشکیلاتی و اجرایی پروژه در داخل سازمان و عوامل اجرایی بیرون از سازمان را به روشنی نشان دهد، در جلسه آینده ارائه شود.

تفاهم‌نامه‌ای برای تعیین محدوده مسئولیتها و دامنه همکاری بین وزارت مسکن و شهرسازی، وزارت تعاون، وزارت صنایع و معادن و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تنظیم شود و پس از طرح و تصویب در شورای عالی مسکن و نهایی شدن، به امضاء دستگاههای یاد شده رسانیده شود.

 اهم فعالیتهای انجام شده در سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران

 • تشکیل کمیته ویژه پیگیری طرح صنعتی سازی ساختمان متشکل از ریاست هیات عامل، معاونت گسترش پروژه های صنعتی و معاونت سرمایه‌گذاریهای صنعتی
 • انتخاب مجری پروژه صنعتی سازی ساختمان- 10 فروردین 86
 • مذاکره با وزرای محترم مسکن و شهر سازی و تعاون
 • دریافت فهرست تکنولوژیهای نوین تایید شده از مرکز تحقیقات ساختمان مسکن
 • انعقاد قرارداد با شرکت مهندسین مشاور صنعتی ایران جهت مطالعات امکان سنجی احداث 30 کارخانه تولید کننده صنعتی ساختمان با استفاده از فناوریهای نوین صنعتی
 • عقد قرارداد با معاونت پژوهشی دانشگاه علم و صنعت جهت تهیه پیشنهاد جزئیات مراحل و نحوه انجام پروژه «بررسی روشهای فنی و اقتصادی ساخت صنعتی مسکن در کشور»
 • مذاکره با 250 گروه تولیدکنندگان و علاقه مندان سرمایه‌گذاری
 • جلسه سازمان گسترش و بانک صنعت و معدن
 • جلسه کارگروه مشترک سازمان گسترش و بانک صنعت و معدن
 • بررسی فناوریهای نوین ساختمانی
 • تهیه تیزر تلویزیونی جهت فراخوان سرمایه گذاران
 • راه‌اندازی سایت اینترنتی طرح صنعتی سازی ساختمان در وب سایت سازمان گسترش
 • امضاء 58 تفاهم نامه و انجام مراحل لازم جهت به ثبت رسیدن شرکتهای مورد نیاز
 • انجام اصلاحات ساختاری در شرکت مپسا جهت اجرای پروژه

لازم به ذکر است دومین همایش صنعتی سازی و انبوه سازی در روز ۵شنبه ۸مرداد۸۸ در نمایشگاه بین المللی تهرات همزمان با نمایشگاه صنعت ساختمان برگذار میشود.

دوستانی که مایل به حضور در همایش و بازدید از نمایشگاه میباشند ساعت ۱۰ صبح فردا ۵شنبه در سالن مبنا (خلیج فارس) نمایشگاه بین المللی تهران حضور بهم رسانند

منبع:تشکل اينترنتي نظام مهندسی

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در جمعه ششم شهریور ۱۳۸۸ و ساعت 10:32 |

ابوظبي اولين شهر خورشيدي مي‌شود

شهر ابوظبي از امارت‌‌هاي متحده عربي و خواهر دوقلوي دبي، قرار است به زودي با سرمايه‌گذاري 2‌ميليارد دلاري در يك پروژه عظيم انرژي خورشيدي وابستگي خود را به نفت كم كند. اين سرمايه‌گذاري 2‌ميليارد دلاري را شركت دولتي مصدر كه يك صندوق مربوط به سرمايه‌گذاري در بخش انرژي تجديدپذير است، انجام داده است.

محور اين سرمايه‌گذاري تمركز بر توليد تكنولوژي فتوولتاييك يا قدرت‌زاي نوري است كه ميان عموم مردم به فيلم‌هاي ضخيم معروف است. قرار است اين فيلم‌هاي ضخيم بر سطح ساختمان‌هاي شهر ابوظبي كار گذاشته شود تا توليد انرژي و قدرت كند.
در سال‌هاي اخير به دليل روي آوردن بسياري از كشورهاي جهان به استفاده از انرژي خورشيدي و جايگزين كردن آن با ديگر منابع پايان‌پذير انرژي مانند نفت و گاز، اين تكنولوژي فتوولتاييك در جهان كمياب شده‌است. اما ابوظبي قصد دارد با هزينه بالا آن را به كار بگيرد. در اين پروژه 600‌ميليون دلار براي ايجاد تاسيسات توليدي اين تكنولوژي هزينه خواهد شد. يكي از اين تاسيسات در ارفورت آلمان كار گذاشته مي‌شود كه بعد از اتمام كار ساخت در پاييز سال آينده؛ يعني سال 2009 به بهره‌برداري خواهد رسيد. نيروگاه توليدي ديگر كه نيروگاه بزرگتري هم خواهد بود، قرار است تا بهار سال 2010 در خود ابوظبي برپا شود.
به گفته دويچه بانك آلمان، بازار جهاني تكنولوژي قدرت‌زاي نوري يا همان فتوولتاييك ارزشي بالغ بر 15‌ميليارد دلار دارد و هر سال به سرعتي معادل 40‌درصد رشد مي‌كند.
ابوظبي دومين شهر پرجمعيت امارات بعد از دبي است. دولت امارات متحده عربي در اين شهر واقع است و به همين دليل اين شهر پايتخت امارات خوانده مي‌شود. ابوظبي يك جزيره T شكل است كه تقريبا يك‌ميليون نفر جمعيت دارد. 80‌درصد از اين جمعيت مهاجر هستند. ابوظبي در ميان امارت‌هاي كشور امارات، از نظر رقم توليد ناخالص داخلي و درآمد سرانه ثروتمندترين است. سرانه توليد ناخالص داخلي اين شهر به 63 هزار دلار مي‌رسد. اين رقم بسيار بالاتر از سرانه توليد ناخالص داخلي كشور امارات است. رقم سرانه توليد ناخالص داخلي امارات بسيار بالاست و بعد از لوكزامبورگ و نروژ در ميان كشورهاي جهان در رديف سوم قرار مي‌گيرد.
شهر ابوظبي در دهه 1970 بنا گذاشته شد. جمعيت اوليه اين شهر 600هزار نفر بود. اين شهر از نظر الگوهاي شهرسازي، با خيابان‌هاي پهن و ساختمان‌هاي بلند، مدرن به نظر مي‌رسد.
مقامات اين شهر برنامه‌هايي را تدوين كرده‌اند كه با اجراي آن اين شهر براي جادادن جمعيتي تا سه‌برابر رقم كنوني خود تا 22 سال آينده آماده مي‌شود. اين برنامه در حقيقت نوعي برنامه‌ريزي عظيم براي توسعه شهري در امارات است كه ابتدا در شهر ابوظبي اجرا مي‌شود. ساختن ساختمان‌هاي بلند، تغييرات در زيرساخت‌هاي حمل و نقل شهري و استفاده بهتر از زمين و تغييرات در خانه‌هاي سنتي از جمله بخش‌هاي اين طرح برنامه‌ريزي شهري است. دولت امارات همچنين شوراي جديدي براي برنامه‌ريزي شهري تاسيس كرده كه بر اجراي اين طرح بزرگ نظارت دارد. ساخت و سازهاي شهري بخش مهمي از اين طرح را تشكيل مي‌دهد. براي اين پروژه بزرگ فيلم‌هايي چند دقيقه‌اي هم تهيه شده و براي اطلاع‌رساني در اين زمينه در اينترنت در اختيار عموم قرار گرفته ‌است.

منبع:دنیای اقتصاد

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در پنجشنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۸۷ و ساعت 17:7 |

خانه ای زیر آب!

خانه ای زیر آب! باتری ها، یک دستگاه دوچرخه، یک سوئیت استحمام و انتقال ساندویچ همه آن چیزی است که مبتکر استرالیایی با استفاده از آنها ایده تاریخی زندگی زیر آب را محقق ساخته است.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، این محقق استرالیایی به جای آنکه نفس عمیقی کشیده و زیر آب رود، امیدوار بود که با استفاده از رشد انفجاری خزه (جلبک) دریایی در خانه زیرآبی 240 در 300 سانتیمتری اش اکسیژن مورد نیاز را تامین کند.


با این حال به دلیل افزایش فشار خون، "گودسون" احساس سرگیجه کرده اما هنوز سر حال بود اما این مسئله باعث شد تا با خروج از آب به ماموریت 13 روزه علمی اش در زیر آب پایان دهد. وی 13 روز در خانه ای در زیر آب در کف دریاچه ای در نزدیکی آلبوری استرالیا زندگی تحقیقاتی داشت.


بر اساس گزارش "پاپیولار ساینس" این پروژه علمی که از سوی مجله Australian Geographic مورد حمایت مالی قرار گرفته است، تجربه ای علمی و آموزشی محسوب می شود.


وی که یک زیست شناس است، تلاش کرد تا به یافته های جدیدی درخصوص حیات پایدار در سیستم های اکولوژیکی بسته دست یابد.


نکته جالب درخصوص این خانه آن است که در ساخت آن از تکه های فلزی دور ریز استفاده شده و برای ساخت سازه ای غیرقابل نفوذ در برابر فشار آب به خوبی آنها را به هم جوش داده است.


وی همچنین با فراهم آوردن امکان پخش تصاویر زنده ویدئویی برای دانشجویان، تلاش کرد تا آنها را برای زندگی در چنین محیط های بسته ای در آینده امیدوار کند.عکس از مهر نیوز
+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در جمعه دوم شهریور ۱۳۸۶ و ساعت 7:32 |

شبیه سازی ونیز و یزد در دبی!!!

بعد از ساختن پیست اسکی و شهر یخی در دبی ،حال اعراب به فکر شبیه سازی شهرهای اول و دوم دنیا از نظر بستر و ساخت یعنی شهرهای «ونیز» و « یزد » افتادند.   شهر ونیز در ایتالیا بر روی آب بنا شده و شهر یزد به عنوان عروس کویر ایران، بر روی شن های روان بنا گردیده است اما آنچه در این شبیه سازی عربی بیشتر به چشم می خورد بادگیرهای بلند است که شهر بادگیرها را از بستر آبی ونیز متمایز می سازد.

منبع:سایت روزنه


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در سه شنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۶ و ساعت 6:45 |

بانك هنك کنگ و شانگهاي : بانكي براي اقتصادي جهاني

  

مدت اجرای پروژه (1979-1985)

     تعدادطبقات:۱۰ طبقه

        بعد از نيويورك- لندن-   هنك کنگ  بزرگترين مركز اقتصادي  در دنيا به شمار مي آيد  در  اين پروژه 5 نوع فولاد استفاده شده كه اين فولادها در بريتانيا ساخته شده و با كشتي به هنگ کنگ حمل شده و در مجموع 30.000تن فولاد و 4500تن آلومينيم در اين بنا به كار رفته است. اين بنا جايگزين ساختمان قديمي بانك هنك نگ و شانگهايي شده است ( از معدود پروژه هايي كه 1 ساختمان خوب جايگزين ساختمانهاي فرتوت شده  است)       آتريم مياني بانك 52 متر ارتفاع  دارد .

هزينه پروژه 670 مليون دلار  در سال 1985   


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در شنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۸۶ و ساعت 8:3 |
اهمیت تعيين مناسب ارتفاع سقف بر تفکر انسان

 ارتفاع سقف اتاق بر احساسات، تفكر و عمل افراد تاثير مي‌گذارد. به نقل از خبرگزاري آلمان، تحقيق صورت گرفته توسط محققان آمريكایی نشان مي‌دهد، تغییرارتفاع  سقف اتاق‌ها بسته به موقعيت باعث واكنش‌هاي معيني درافراد مي‌شود.
بر اساس اين گزارش، سقف‌هاي بلند باعث ايجاد فكر آزادتر مي‌شوند.
به گفته محققان در چنين محيط‌هايي افراد ارتباط ذهني بين اشيا برقرار مي‌كنند اما در اتاق‌هايي با سقف كوتاه برعكس افراد ابتدا به جزئيات واقعي و حقيقي تمركز دارند.
بر اساس اين گزارش، با داشتن اين ارتباط حتي فروشندگان نيز مي‌توانند بر روي فكر مشتريان خود تاثير بگذارند.

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در جمعه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۶ و ساعت 14:55 |

برج انرژي  دبي

 يك معمار آلماني در حال تهيه مقدمات يك پروژه ساختماني عجيب در خاورميانه است. او مي‌خواهد برج‌هاي تجاري در رياض، دبي و برلين بسازد كه براي خود انرژي توليد كنند و نياز به سيستم گرمايشي و سرمايشي نداشته باشند.آيا اين آغاز عصر زندگي بدون گازهاي گلخانه‌اي است؟
خاورميانه مركز هيجان‌انگيزترين طرح‌هاي معماري در دنياي امروز است. آسمانخراش‌هاي سر به فلك كشيده در شهرهاي بزرگ و مهم اين منطقه همچون دبي و رياض و ابوظبي موزه‌اي ديدني را پيش رو مي‌گذارد. اما شيخ‌هاي عرب خليج فارس به اين هم راضي نيستند و به دنبال شرايط استثنايي‌تر هستند. عبدالهادي صديق پاشا رييس بخش معماري و شهرسازي شهرداري دبي در جلسه‌اي از تمايل خود براي نوآوري بيشتر در اين زمينه سخن گفت و كسي كه مي‌تواند اين آرزو را برآورده كند، خيلي زود طرح خود را ارائه كرد. اين فرد «اكهارد گربر» از معماران معروف آلماني است كه از حومه شهر دورتموند به دبي آمده است. او طرح ساخت يك برج غول‌پيكر 68 طبقه را ارائه كرده كه قرار است 322 متر طول داشته باشد و در فهرست بلندترين ساختمان‌هاي دنيا رديف 22 را دارد. اما نكته قابل توجه اين برج كه طراحي و معماري منحصر به فردي خواهد داشت، ‌فقط معماري و طراحي آن نيست، بلكه نكته اصلي اين است كه اين برج قرار است حداقل انرژي را مصرف و خودش توليد‌كننده انرژي باشد. به همين دليل اين برج را برج انرژي ناميده‌اند.
گربر در اين مورد مي‌گويد، اين برج از اين نظر در دنيا بي‌مانند و منحصر به فرد است. شهرداري‌هاي دنيا و سازندگان ساختمان در شهرهاي مختلف عربي پيش از اين هم به دنبال طراحي برج‌هايي بوده‌اند كه از نظر انرژي خودكفا باشند، اما اين طرح اگر عملي شود نخستين نمونه از اين كار است. گربر براي اين كار در پي عقد قرارداد با يك شركت بحريني است كه قرار است در اين پروژه 406‌ميليون دلاري سرمايه‌گذاري كند. كار اين پروژه بايد تا قبل از پايان سال جاري ميلادي شروع شود. طرح اين معمار آلماني توجه سرمايه‌گذاران در دبي و رياض را جلب كرده است چرا كه اين برج قرار است تنها با نور خورشيد، باد و آب تامين انرژي شود.
گربر در منطقه خليج فارس ناشناخته نيست. دفتر ساختماني او در حال حاضر مشغول ساخت كتابخانه ملي ملك فهد و يك مركز علمي در رياض است. اما اين پروژه برج انرژي طرحي بسيار منحصر به فرد و مجزا است.
دشوارترين بخش ساختماني اين برج براي سازندگان آن قسمت بيروني آن است كه قرار است تماما از شيشه‌هاي عظيم ساخته شود. اين ساختمان دايره‌اي شكل اگر چه شيشه زيادي در خود دارد اما قرار است حداقل برخورد نور خورشيد با اين ساختمان در نظر گرفته شود. يك لايه محافظتي خورشيدي از زمين تا سقف اين برج تعبيه خواهد شد تا هيچ كدام از اتاق‌هاي ساختمان در معرض نور مستقيم خورشيد نباشند. پوشش خارجي ساختمان از نسل جديدي از لعاب‌هاي شيشه‌اي ساخته خواهد شد كه تازه در سال 2008 به بازار خواهد آمد. پنجره‌هاي اين ساختمان از جنسي است كه گرماي خارج را به داخل راه نمي‌دهد و اين براي منطقه‌اي كه در تابستان گرماي بيرون تا 50درجه سانتيگراد مي‌رسد، ويژگي برجسته‌اي است. مواد جديدي كه در ديوارها و در و پنجره اين ساختمان به كار گرفته خواهد شد، تا دوسوم كمتر از گذشته گرما را به داخل راه مي‌دهد. به گفته معمار اين پروژه ساختماني، اين ساختمان قرار است مانند يك فلاسك عمل كند يعني در تابستان گرما را از بيرون راه ندهد و در زمستان گرما را در خود حفظ كند.
معماران اين ساختمان براي ساخت اين برج از يك الگوي قديمي سنتي معماري ايراني استفاده كرده‌اند. صدها سال پيش، بازرگانان ثروتمند، سقف خانه‌هاي خود را طوري طراحي مي‌كردند كه سرما و گرما را به داخل راه ندهد و اين طرح به دنياي عرب هم صادر شد. اين ساختمان‌ها كه اكنون به جاذبه توريستي اين كشورها تبديل شده براي خود يك سيستم تهويه هواي طبيعي دارد. در اين برج جديد تنها سه دستگاه خنك‌كننده، كار خنك كردن هواي كل برج را به عهده دارد و طراحي ساختمان به گونه‌اي خواهد بود كه هواي سرد توليد شده توسط اين سيستم جايگزين هواي گرم ساختمان مي‌شود و همين چرخه به طور متناوب ادامه پيدا مي‌كند. كانال‌هايي در اتاق‌ها و راهروها تعبيه شده كه كار جا به جا كردن هواي سرد و گرم را به عهده دارند. سيستم خنك‌كننده ساختمان كار خنك كردن آب‌هاي درون لوله‌ها را هم به عهده دارد. نكته ديگر اين ساختمان كه بسيار منحصر به فرد است اين است كه اين برج از منبعي در خارج از ساختمان برق نمي‌گيرد. يك توربين 60متري در سقف اين برج برق لازم براي كل ساختمان را تامين مي‌كند.
پيش از اين در شيكاگو، نيويورك و پاريس هم ساختمان‌هايي با مصرف كم انرژي ساخته شده، اما ويژگي‌هاي اين برج كامل و جامع است.

منبع : دنیای اقتصاد

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در سه شنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۶ و ساعت 7:59 |
Four Seasons Centre for the Performing Arts
مركز هنرهای نمایشی چهارفصل تورنتوی كانادا (Four Seasons Centre for the Performing Arts) كه به ‌منظور فراهم آوردن مكانی برای اجراهای گروه اپرای كانادا (COC) و گروه باله ملی كانادا (National Ballet of Canada)، توسط معماران Diamond and Schmitt طراحی شده است، در تابستان سال 2006 افتتاح شد.

FSCPA_02.jpg


این مركز كه در یكی از پرتراكم‌ترین تقاطع‌های این شهر، یعنی تقاطع خیابان‌های Queen و دانشگاه، قرار گرفته است، به صورت یك مكعب، با سالن اصلی به گنجایش 2000 صندلی در هسته مركزی آن (البته با ساختاری مجزا)، طراحی شده است كه نمای اصلی آن، یعنی نمای رو به خیابان دانشگاه، نمایی شیشه‌ای به ارتفاع 5 طبقه می‌باشد.

FSCPA_03.jpg

طراحان مجموعه اعتقاد داشتند كه بهترین رویکرد برای طراحی یك ساختمان اپرا كه در چنین بافتی قرار می‌گیرد، خلق موقعیتی متضاد با بافت، ضمن حفظ هویت آن است، به این معنی كه ساختمان اپرا در عین حال كه هسته‌ای از سكوت را در خود جای داده است، می‌بایست شفاف و صمیمی نیز باشد. در واقع نمای شفاف مجموعه ضمن برقراری ارتباط بصری بین داخل و خارج مجموعه كه همراه با دیدی عالی نسبت به شهر و برعكس می‌باشد، سبب شده تا فضای داخلی در این قسمت، علاوه بر عملكرد خود به عنوان سرسرای اصلی، در مقام یك فضای شهری (City Room) برای حضور شهروندان نیز عمل کند و به مكان گفت‌وگوهای پیش از اجرا و فضایی برای اجرای كنسرت‌های غیررسمی تبدیل شود. برای تقویت این امر، پیاده‌رو مقابل این نما به سمت ورودی اصلی عریض‌تر طراحی شده است. همچنین طراحان با قراردادن گیشه‌های فروش بلیت و فضاهای خرده‌فروشی در خیابان كوئین، باعث افزایش سرزندگی این تقاطع و حضور بسیار شهروندان در آن شده‌اند.

FSCPA_04.jpg


در خصوص طراحی فضاهای داخلی و سالن اصلی مجموعه، نکته جالب‌توجه این است که با توجه به اینكه در هنرهای نمایشی، تمایل نمایشگران به برقراری ارتباط با تماشاگران، از اولویت‌های مهم و اصلی اجرا می‌باشد، از این‌رو طراحان این پروژه با طراحی سالن این مجموعه به صورت نعل‌اسبی در 5 طبقه، با سه صحنه و یك گودال اركسترا (Orchestra Pit)، سعی در تقویت این ارتباط داشته‌اند. در واقع می‌توان گفت كه فرم این سالن اقتباسی از فرم‌های نعل‌اسبی‌شكل تئاترهای كلاسیك است كه یادآور سالن‌های سنتی اپرا در اروپا می‌باشد. نبود قاب در صحنه و طراحی تنها یك پیش‌صحنه، امكان ارتباط نزدیك تماشاگران با نمایشگران و داشتن دیدهای واضح نسبت به صحنه را فراهم می‌كند.

آنچه در كنار عظمت فضای داخلی سالن اپرا و فرم آن بیشتر خودنمایی می‌كند، نوع طراحی پوشش سقف و استفاده از تجهیزات صوتی و نورپردازی منحصربفردی است كه هم در اجرای اپرا و هم در اجرای باله از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ پوشش سقف سالن به صورت لایه‌های معلقی می‌باشد كه علاوه بر تأمین بهترین شرایط آكوستیكی برای سالن و تقویت و انعكاس صوت در آن، امكان مخفی نمودن تجهیزات نورپردازی را نیز فراهم می‌كند.

FSCPA_06.jpg

refrence:www.fourseasonscentre.ca/gallery/gallery.htm

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۸۶ و ساعت 19:26 |
سازه اعجاب انگيز«بي ‌ام دبليو»

ساختمان غول ماشين سازي آلمان(بي ام دبليو) را يك مهندس معمار زن طراحي كرد . ساخت اين سازه در نهايت پيچيدگي طراحي شده است.

 در سال 2002، غول ماشين‌سازي آلمان، شركت «بي ‌ام دبليو» براي احداث ساختمان مركزي كارخانه در «آرت اسكرتز» در شهر لايپزيگ آلمان، سرمايه‌گذاري هنگفتي كرد. ساختماني با ارزش 55/1 بيليون دلار كه حدود 5000 كارمند و كارگر و مهندس با فعاليت روزانه خود ، بيش از 650 عدد ماشين «بي ‌ام دبليو» مدل دو در _ اسپرت _ توليد مي‌كنند.

ساختمان غول ماشين سازي آلمان(بي ام دبليو) را يك مهندس معمار زن طراحي كرد و ساخت.اين سازه،در نهايت پيچيدگي طراحي شده است.

  اين كمپاني، معمار برجسته «زاها حديد» را كه موفق به كسب مدال افتخار «پريتيزكر» شده براي ساخت اين سازه برگزيد. طرح‌هاي پيچيده «حديد» در طراحي‌هاي معمول كارخانه تحول جديدي به وجود آوردند. يك سازه مركزي، قسمت‌هاي مربوط به مديران و كارگران را با استفاده از ريلهاي معلق حمل قطعات به هم وصل كرده است. 

«زاها حديد» رشته منسجمي در ساختمان مركزي «بي ام دبليو» ايجاد كرده كه مردم و ماشين‌ها در كنار هم قرار گرفته‌اند.

حديد مي‌گويد: «ما به نوآوري و ابداع معتقديم و براي نيل به اين هدف شركت بي ‌ام دبليو، استقامت و طاقت بسياري در واگذاري اين پروژه به ما نشان داد.»

ساختماني كه حديد طراحي كرده است، هيچ مشابه قبلي نداشته و وي با ذهنيتي جديد دست به ساخت اين سازه اعجاب‌انگيز زده است.

  

كارخانه از يك مجموعه سه عضوي تشكيل شده است. اين سه ساختمان از سه نقطه مركزي توسط خط توليد به هم متصلند. ساخت اوليه اين كارخانه در املاك خصوصي «بي ‌ام دبليو» آغاز شده و در سال 2004 به بهره‌برداري رسيد.

 بدنه‌هاي نيمه تمام اتومبيل‌ها و قطعات مختلف ماشين روي تسمه انتقال دهنده كه مانند ارابه‌اي آنها را حمل مي‌كند قرار مي گيرند.اين قطعات به آرامي و بدون ايجاد سر و صداي مزاحم و آزاردهنده، در بخشي از مسير خود به سمت قسمت‌هاي تكميل كننده، از بالاي غذاخوري و محل استراحت كاركنان عبور مي‌كنند. 

اين نقاط مشترك محل عبور قطعات و سير مراحل تكميلي هستند:

قسمت ساخت بدنه‌هاي نيمه تمام (645000 فوت مربع)، قسمت رنگ (270 هزار فوت مربع) و در آخر محوطه وسيع اتصال قطعات (يك ميليون و 75 هزار فوت مربع)، كه در آن جا قطعات رنگ شده به هم وصل شده و در انتها به صورت اتومبيلي لوكس و گران‌قيمت از خط توليد خارج مي‌شوند.

 ساختمان مركزي مانند مركز عصبي يا مغز كل كارخانه عمل مي‌كند. رشته‌هاي فعاليت ساختمانهاي ديگر در اين نقطه به هم وصل شده و عملا از اين ساختمان منشعب مي‌شوند.

 

اين استراتژي طراحي در مسيرهاي گذر مردم و كارمندان (زماني كه صبح‌ها به سر كار مي‌روند و زماني كه براي صرف غذا از محوطه خارج مي‌شوند) استفاده شده است. بينندگان به بهترين شكل دور تسلسل و پيشرفت خط توليد قطعات را كه به صورت افقي و معلق در فضا قرار گرفته، مشاهده مي‌كنند.

 با ديدن روند مذكور اين فكر به بيننده القاء مي‌شود كه گويي همه قسمتهاي مستقل از اين قسمت كارخانه شبيه‌سازي و توسط موتوري قدرتمند متحرك شده و در بخش مركزي ظهور پيدا مي‌كند. در حقيقت عملكرد به گونه‌اي است كه تمام حركات و اعمال از يك قيف رد شده، در آن فشرده و عصاره حاصل از آن بين سه قسمت ديگر مجددا پخش مي‌شود: بدنه اوليه، قسمت رنگ، و بخش سرهم كردن قطعات. 

در يك توصيف كلي وقتي بيننده به اين ساختمان نگاه مي‌كند سازمان‌دهي مراحل مختلف از جمله فعاليت‌هاي عادي و عمومي كارمندان، تا فعاليت تخصصي ماشين‌هاي خودكار از جلو تا وسط ساختمان قابل تشخيص است. سردر اصلي مانند چتري از دو طرف به ستون‌هايي محكم چفت شده است. 

افرادي كه در ورودي درهاي اصلي مستقر هستند، حركت قطعات ماشين‌ها را به صورت كاملا برهنه مشاهده مي‌كنند. اين ورودي به افراد اجازه مي‌دهد تا به قلب كارخانه نفوذ كرده و امكان ديد را براي آنها فراهم مي‌كند. 

طراحي ويژه و نورپردازي زيباي قسمت ورودي و مركزي به صورتي است كه فضاي ورودي را بدون مشكل و بدون صرف هزينه و اتلاف انرژي برق، نمايان مي‌سازد. استراتژي اوليه طراحي اين فضا به صورتي است كه قسمت برش و طبقات هم كف و طبقه اول به صورتي پيوسته به هم متصل باشند. 

دو صفحه مجزا كه به شكل تراس طراحي شده، از شمال به جنوب و از جنوب به شمال امتداد يافته تا همه چيز از قسمت مركزي طبقه اول قابل دسترسي و رويت باشد. در انتهاي اين مسير معلق، قسمت بازرسي قرار گرفته كه توجه هر بيننده‌اي را به خود جلب مي‌كند. قسمت‌هايي كه تكميل شده‌اند به اين قسمت وارد شده و پس از كسب اطمينان در كيفيت آنها به قسمت اتصال مستقل مي‌شوند 

در صورت علاقه مندي به آشنايي بيشتر با اين هنرمند معمار به سايت شخصي او به آدرس http://www.zaha-hadid.comمراجعه نماييد .

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در جمعه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۶ و ساعت 10:47 |

مرکز فرهنگی مسلمانان نيويورک

معمار : اسکيدمور۱۹۹۶ - سبک مدرن متاخر

مرکز تمدن اسلامی اولین سازه ای می باشد که به عنوان مسجد در نیویورک ساخته شده است .این ساختمان در شمال شرقی منهتن واقع شده است.در این سازه عناصر اساسی بناهای اسلامی که محراب و پرستشگاه و مناره است به زیبایی طراحی شده است و  ماه به عنوان یکی از سمبلهای تمدن اسلامی در جای جای آن دیده می شود.

مترجم:سهیل اقدامی

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در پنجشنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۸۶ و ساعت 19:14 |

استادیوم آلیانز مونیخ

در شمال شهر مونیخ و میان تپه‌ها و علف‌زارهای بیرون شهر (مابین شهر و فرودگاه مونیخ)، پیكره مشبك فشرده‌ای با عنوان استادیوم آلیانز قرار گرفته است. هیجان حاصل از این پیكره نورانی كه از فاصله بسیار دور نیز قابل رویت است، به قدری است كه افرادی را كه علاقه‌ای به رویدادهای ورزشی ندارند را نیز به سوی خود جذب می‌كند.  

 

 

ایده اصلی معماران استادیوم، هرتزوگ و دمورن، سنت شكنی در شیوه طراحی رایج استادیوم‌های ورزشی بود. آنها قاعده كلی طراحی استادیوم را كه تقریبا از سال 1972 (زمانی ‌كه فرای اتو (Frei Otto) استادیوم المپیك مونیخ را طراحی كرد)، شروع شده بود و روش غالب در طراحی پوشش سقف استادیوم‌های ورزشی و شیوه پایداری آن (فرم‌های سازه) به‌شمار می‌رفت، كنار نهادند. 

آنها با استناد به این كه طراحی استادیوم  یك امر انسان‌ساز فرهنگی است نه یك كار مهندسی صرف، كار طراحی را آغاز كردند. منبع الهام آنها در طراحی استادیوم، معماری بر مبنای فرم سازه‌های كششی و سیستم‌های خرپایی یا ایده‌ای چون سازه یك پل معلق نبود، بلكه تصویر كلاژ شده‌ای از نمایش بازیكنان فوتبال در یك تئاتر باروك بود.

همچنین هرتزوگ و دمورن بر این باور بودند كه، استادیوم‌ها تنها مكان‌هایی برای تماشای یك مسابقه ورزشی نیستند، بلكه همچون یك شهر كوچك دارای رستوران‌ها، فروشگاه‌ها، تسهیلات برگزاری همایش‌ها و امكانات رفاهی دیگر برای برگزاركنندگان و رسانه‌های گروهی می‌باشند كه در این میان شیوه پوشش سقف و گاه خودنمایی سازه آن به عنوان ویژگی منحصربفرد استادیوم تنها بخشی از معماری آن را شكل می‌دهد.

در خصوص فضای داخلی استادیوم نیز، اولین مسئله مورد توجه آنها، ایجاد نزدیك‌ترین رابطه و هیجان ممكن میان بازیكنان و تماشاگران فوتبال بود. فضایی كه هرتزوگ و دمورن آن را به تئاتر های گلوب شكسپیری یا دهانه آتشفشان (به سبب وجود حرارت و التهاب ناشی از گدازه‌ها) تشبیه می‌كنند. زمانی كه استادیوم در طی یك مسابقه مملو از تماشاگر است‌، در این صورت است كه معماری به كنار رفته و تماشاگران و بازیكنان برای تجربه‌ای از جنس هیجان به جزئی از بنا تبدیل می‌شوند. این فضا (سكوهای تماشاگران) به مثابه مكانی است كه كیفیت‌های فضایی آن به وسیله شیب قرارگیری صندلی‌ها، حس پیوستگی میان قسمت‌های زیرین و بالایی، ایجاد حالت انحنا و خمیده در ردیف‌های صندلی‌ها برای القا حس بیشتری از احاطه‌داشتن بر بازی، و پوشش سازه پشت تماشاگران و سپس صفحات مات ETFE، تعیین می‌شود.   

 

 

برای رسیدن به چنین كیفیتی كه مورد نظر هرتزوگ و دمورن بود، آنها 66000 صندلی تماشاگران را در سه تراز به شكل مورد نظر خود آرایش دادند. پوشش نقره‌ای صندلی‌های استادیوم كه از نوع استاندارد تاشو، صندلی های VIP و صندلی‌ لژ (The Box Seat) می‌باشند، سبب می‌شود كه صندلی‌ها بسته به زاویه برخورد نور، رنگ‌مایه‌های مختلفی منعكس كنند و این عامل حالت‌های بصری مختلفی را در استادیوم ایجاد می‌نماید. البته تعداد 10000 صندلی كه در هركدام از دو جایگاه شمالی و جنوبی قرار گرفته‌اند به صورت صندلی‌های متحرك می باشند كه در موارد ضروری برچیده شده و تماشاگران به صورت ایستاده تماشا خواهند نمود.

پوشش سقف (سقف استادیوم مساحتی حدود 37600 مترمربع را پوشش می‌دهد) و نمای بیرونی استادیوم، كه به صورت پیوسته می‌باشند، پوسته‌ای تشكیل یافته از سیستم ETFE (Ethylene Tetrafluoroethylene) است كه به صورت توده‌های لوزی شكل قرار گرفته‌اند. (تصویر 4) سیستم ETFE از یك سری المان‌های نورانی رنگی همانند یك صفحه عظیم LED (Light Emitting Diodes) می‌باشد كه قابلیت تغییر و تبدیل به رنگ‌های مختلف را دارد.

 

 

این سیستم مطابق با برنامه تیم‌های فوتبال مونیخی كه در زمین مسابقه دارند، یعنی قرمز و سفید برای باشگاه بایرن مونیخ (FC Bayern Munich) كه لباس‌های قرمز دارند و سفید و آبی برای باشگاه مونیخ 1860(TSV 1860) كه لباس‌های آبی دارند، به وسیله سیستم دیجیتالی ارسال كنترل شده گازهای رنگی در توده‌های لوزی شكل ETFE، تغییر رنگ می‌دهد. این پوشش طی روز، سفیدی مرواریدسانی دارد و در طول شب به صورت پیكره‌ای سرخ‌فام می‌درخشد، و چنان كه گفته شد بسته به بازی تیم به رنگ های سفید و آبی و سفید و قرمز تبدیل می‌شود.  

 

 

هرتزوگ و دمورن معتقدند كه نمای بیرونی استادیوم تجسمی از یك ایده ناپایدار و بی‌ثبات است، كه با پویایی و تغییر خود هیجان درون استادیوم را هم‌زمان به بیرون نیز منتقل می‌كند. علاوه بر این، نوع پوسته نمای بیرونی و توانایی آن در تغییر رنگ، این امكان را می‌دهد تا استادیوم جلوه چشمگیرتری داشته باشد و احساس سبكی و بی وزنی نسبت به سازه سنگین بتنی بنا ایجاد نماید.

 

 

لنداسكیپ استادیوم نیز با تپه‌ها و علف‌زارهای موجود تركیب شده و نحوه قرارگیری استادیوم در سایت آلیانز به گونه‌ای است كه استادیوم همچنان كه (از سمت شهر) به سایت نزدیك می‌شویم به آرامی پدیدار می‌شود. مجموعه استادیوم آلیانز علاوه بر تسهیلات و امكانات لازم برای یك استادیوم، دارای دو رستوران اختصاصی هركدام با ظرفیت 1500 نفر برای تیم مونیخ 1860 در شمال استادیوم و برای تیم بایرن مونیخ در جنوب آن می‌باشد.

 

 

بی‌شك می‌توان استادیوم آلیانز مونیخ و استادیوم المپیك پكن را، به دلیل طراحی استادیوم دو رویداد بزرگ تاریخ ورزش جهان و هم به دلیل نقطه اوجی در طراحی خاص این دو معمار سوئیسی یعنی تاكید بر طراحی سطح و پوسته بیرونی كه پیش از این دو پروژه نیز در كارهای قبلی این دو معمار می‌توان مشاهده نمود، نقطه عطفی در میان پروژه‌های هرتزوگ و دمورن قلمداد نمود.

استادیوم آلیانز مونیخ كه عملیات ساخت آن از 21 اكتبر 2002 شروع شده بود، در 30 می 2005 بازگشایی و با بازی دوستانه دو تیم هم‌شهری مونیخ 1860 و بایرن مونیخ، در 2 جولای 2005 به طور رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.

منبع:ماهنامه صنعت ساختمان داریس

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در پنجشنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۸۶ و ساعت 7:40 |
تخت جمشید(اوج معماری و سازندگی  برترین تمدن  تاریخ بشر)

تصاویر زیر نماهای مختلف سه بعدی تخت جمشید می باشد که بر اساس شواهد و قرائن موجود به صورت رایانه ای باز سازی شده است.

اگر خواهان دیدن آلبوم کامل تصاویر هستید به آدرس زیر مراجعه بفرمایید

منبع:http://3dparse.com

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در جمعه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۶ و ساعت 19:16 |

ساختمان مثلثي شكل

در سال 1990 هنگامي كه بارسلونا تصميم گرفت با حمايت يونسكو اولين گردهمايي فرهنگي را در جهان سازماندهي كند، پروژه‌اي فعليت پيدا كرد كه چهار ماه و پانزده روز محل برگزاري كنفرانس، گفتمان، كنسرت، نمايشگاه و ديگر رويدادهاي برنامه‌ريزي شده بود.

يك ساختمان بتني مثلثي شكل آبي رنگ كه به صورت اسفنجي خيسانده شده در آب به نظر مي‌رسد و با آسمان و درياي مديترانه آميخته شده است.
ساختمان محل گردهمايي در مكاني با شيب ملايم واقع شده است كه اين مكان بين خيابان‌هاي فرعي شهر در شبكه‌اي مستطيل شكل قرار دارد.
اين ساختمان يك مثلث متساوي‌الاضلاع 180 متري است كه ستون‌هاي بتني دارد. «دي مورون» و «هرزوگ» با مرتفع كردن ساختار زمين ساختمان يك فضاي عمومي نفوذ پذير را در قسمت زيرين به وجود آوردند كه به عنوان ورودي ساختمان به كار مي‌رود.مجموعه‌اي از حياط‌هاي سرپوشيده كه به اين ساختار مرتفع منتهي مي‌شوند با ايجاد تعاملي پيچيده بين فضاهاي باز پوشانده شده و سطوح مختلف ساختمان محل گردهمايي، به طور مداوم زاويه‌هاي ديد جديد ايجاد كرده وميزان روشنايي را تغيير مي‌دهد.اين حياط‌ها شكل‌ها و اندازه‌هاي بسيار متفاوتي دارند و مقادير متفاوتي از مواد منعكس كننده در آنها به كار رفته است.
در بعضي از آنها تنها قطعه‌اي شيشه آينه‌اي ودر بعضي ديگر ديواري كامل از شيشه‌ها و فولاد طلايي به كار رفته است.دي مورون وهرزوگ مي‌گويند: ما تصميم گرفتيم به جاي طراحي ساختماني مستقل، در يك فضاي عمومي باز، ساختاري را طراحي كنيم كه خود به وجود آورنده اين فضاي عمومي باشد.اين ملاحظات در نهايت منجر به پيشنهاد طرحي مثلثي شكل و برافراشته شد.


اين شكل نه تنها به طور ايده‌آل مطابق با محيط پيرامون پروژه مي‌باشد، بلكه كل فضاي پروژه را در درون خود مي‌پوشاند. اين بهترين حالت واقع شدن اين پروژه در اين مكان است.علاوه بر فضاي نمايشگاه، ساختمان ديگري نيز در مثلث آبي رنگ واقع شده است كه داراي 3200 صندلي حضار است.قسمت ورودي ساختمان در زير بامي قرار دارد كه سطح زيرين اين بام همچون آب‌هايي درخشان با موجي ملايم است كه كاملا با صفحات مثلثي شكلي از فولاد ضدزنگ پوشانده شده‌اند.زمين‌ها چه در داخل و چه در خارج از آسفالت سياه مي‌باشند. در ورودي طلايي رنگ در قابي از شيشه قرار دارد كه در قسمت بالا به طرف مثلث آبي رنگ برش مي‌خورد.سطح شيشه‌اي خارجي كه منعكس‌كننده آسمان است بام ساختمان را كه با آب پوشانده شده و قسمت زيرين آن را كه شكلي مانند آب‌هاي مواج دارد به هم متصل مي‌كند.آبي كه از بام جاري مي‌شود در طول تابستان ساختمان را خنك نگه مي‌دارد.
مساحت كل: 45000 متر مربع، تاريخ اتمام پروژه: سال 2004

برگرفته از سايت: www.bastami.ir ترجمه شده از سايت www.arcspace.com توسط زهرا جرجاني

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در جمعه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۶ و ساعت 8:45 |

طراحي داخلي فروشگاه North Face

 Heavenly The North Face

 

شرکت North Face، بعنوان توليد کننده ابزارهايي با کيفيت بالا براي سفرهاي اکتشافي از شهرت بسيار خوبي در سطح بين المللي برخوردار است. North Face به مدت 35 سال نو آوريهاي بسياري در زمينه توليد ابزار آلات بسيار پيشرفته تکنيکي، کفش ها و ادوات مختلف براي سفرهاي ماجراجويان حرفه اي، قاره نوردان و شهر نشينان رند بالايي که همواره بدنبال خريد، استفاده و پوشيدن بهترين مارکها هستند، داشته است. اين شرکت دستاوردهاي خود در زمينه اکتشافات صحرايي را در قالب ترکيبي از المانهاي فرهنگي آن سرزمين ها و محصولات هاي تک (High-Tech) به نمايش مي گذارد. اين شرکت داراي 3000 شعبه مختلف در گوشه و کنار جهان است و مقر اصلي آن در San Leandro کاليفرنيا، به واقع نمونه ايست بسيار محافظه کارانه از معرفي يک مارک تجاري که تنها در کشور آمريکا داراي 8 شعبه است. اين شرکت در راستاي سياست هاي خود تصميم دارد بر روي شعباتي که در مناطق با وجهه اجتماعي بالا قرار دارند، سرمايه گذاري کرده و انها را برجسته تر سازد. در اين راستا جديدترين شعبه اين شرکت توسط گروه JGA در Beverly Hills کاليفرنيا طراحي و در تاريخ اول مارس 2002 افتتاح شد.

شرکت JGA از سال 1971 در زمينه طراحي مکانهاي تجاري و فروشگاهها، ابداع استراتژي هاي فروش و معماري فعاليت داشته است. کارهاي JGA در سطح بين المللي شناخته شده هستند و در مجلات متعددي به چاپ رسيده اند.

از آنجا که توليدات North Face همواره متمايز بوده اند، بهترين مکان يابي شعبه جديد جهت دسترسي مناسب مشتريان، در Beverly Hills بود، چرا که تکنولوژي بالا و کيفيت استانداردهاي اين کمپاني از طرف مشتريان ساکن اين منطقه مورد تقاضا بود.

شعبه جديد Beverly Hills، با مساحتي بالغ بر 7500 فوت مربع يک استاندارد جديد طراحي را در ميان فروشگاه هاي اين شرکت بوجود آورد. اين فروشگاه نمود عيني يک ماجراجويي و مبين شعار تبليغاتي شرکت  North Faceاست:«هيچگاه دست از مکاشفه برنداريد». ين طراحي به بهترين نحو دستاوردهاي شرکت در صنعت توليد ابزارهاي سفرهاي اکتشافي را به نمايش مي گذارد.

ايجاد تضادي آگاهانه و در عين حال استادانه که ما بين اشياء، مصالح و فرم ها بکاررفته و حس پويايي و انرژي را به بيننده القاء مي کند، متناقض با نفس اين فروشگاه نيست. در حاليکه ساير شعبه هاي اين فروشگاه بيشتر بر روي به نمايش گذاشتن جنبه هاي، هاي تک محصولات تاکيد داشته اند،  JGA  توانسته به تعادلي از تضادها مابين عناصر نرم و خشن، ابزارها و محيط پيراموني اي که از براي آن ساخته شده اند، دست يابد. تاثير فن آوري هاي  سخت هاي تک، با افزودن مولفه هاي فرهنگي گوناگون، تقويت شده است.  صنايع دستي منتخب و جزئيات معماري، عناصري هستند که حس و مفاهيم فرهنگ ها، مکانها، سفرها و مقصدها را به بيننده منتقل مي سازند. حس ماجراجويي، از ورودي فروشگاه، با تزئينات اوريجينال ان اغاز مي شود، هنگام وارد شدن به فروشگاه يک درب کنده کاري شده اثر هنرمندان اندونزيايي، ديواري از جنس آبشار آبي، سنگهاي طبيعي و مسيري مارپيچ ورودي آن را تعريف مي کنند. در داخل مغازه، يک طاق بزرگ سنگي تنديس مانند که بر روي عرض فروشگاه کمانه زده و اختلاف ارتفاع سقف در قسمت هاي مختلف، مجدداً حس شناخت دنياهاي نا شناخته را در مخاطب زنده مي سازد.

انتخاب ظريف اشياء آنتيک مختلف از گوشه و کنار جهان که  North Face، از سال 1969 باني و ضامن سفر به اين مناطق بوده، و ترکيب آنها با المانهاي مدرن در جاي جاي مغازه، جنبه هاي تکنيکي اين محصولات را با صورت ديگر قضيه يعني جنبه حسي سفر، به تعادل رسانده است. اشيائي که لوازم بر روي آنها نمايش داده شده اند عبارتند از: کنده هاي کهنه درخت، قفسه هاي شيشه اي، صندوق هاي قديمي هندي و درب هاي کلاسيک چيني اي که از خانه نجيب زادگان و Thai Spirit Houses آورده شده اند.

بيشتر المانهاي بکار رفته شامل فرم هاي ماشيني از جمله ستونهايي از جنس ورق فلزي و پانل هاي آکريليک بکار رفته جهت نور پردازي مخفي هستند. ديواره اي که ابزارآلات و تجهيزات بر روي آن نمايش داده شده اند، به ارتفاع 12 فوت با گرافيک ويژه و شاخص جلوي قسمتي را که کيف ها، کيسه هاي خواب در آنجا چيده شده اند مي پوشاند. يک سطح شيبدار کوچک که از قطعه سنگ هاي  طبيعي ساخته شده به خريداران اين امکان را مي دهد که قلاب ها و کفش ها را پيش از خريد بر روي آن بيازمايند.

به منظور قدرت بخشيدن به تضاد فضايي و بافت هاي موجود، از چوب کاج براي ساخت اشيائي با جزئيات فلزي در کف مغازه و ساخت کانترهاي پذيرش مشتري استفاده شده.ديوارهاي پيرامون فضا با پانل هاي گچي و اندود گچ و خاک پوشانده شده اند. نوارهايي منحني شکل از جنس چوب افرا که در سطح خارجي اتاقک هاي پرو در دور تا دور مغازه بکار رفته اند، مناظري از طبيعت را در ذهن تداعي مي کنند. کف سيماني مغازه با بافت دانه دار در ترکيب با شبکه اي از نوارهاي تيره رنگ چوب بلوط بکار رفته است.تصاويري از تيم هاي اکتشاف North Face در مناطق دور و نا شناخته، جايي که آنها مرزها را در هم مي شکنند و ابزارهاي North Face را جهت بقاء خويش بکار مي گيرند، بر روي ديوارهاي فروشگاه به نمايش گذاشته شده اند. تماشاي اين ورزشکاران ايده هايي نو براي توسعه محصولات و ابزارهايي جديد براي استفاده تحت شرايط سخت و بحراني را مي آفرينند.

مسئولان شرکت North Face از افتتاح شعبه جديد Beverly Hills بسيار رضايت دارند، تاثير اين تغييرات و چهره جديد فروشگاه بر ميزان فروش آن بحدي بوده که هم اکنون شعبات ديگر نيز خواهان بکار بردن عناصري از اين قبيل در بوتيک هاي خود هستند.

 

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در چهارشنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۸۶ و ساعت 9:2 |

هرست، شاهكار سبز

اين ساختمان 46 طبقه در نيويورك يك ساختمان سبز است. شكل منحصر به فرد آن باعث 20درصد صرفه‌جويي در مصرف فولاد براي ساخت سازه شده است. تنظيم نور در داخل ساختمان توسط حس‌گرهاي حساس به نور خورشيد انجام مي‌شود. در بيشتر مواقع سال از هواي بيرون ساختمان براي تهويه مطبوع داخل ساختمان استفاده مي‌شود. بنابراين اين ساختمان 22درصد كمتر دي‌اكسيد كربن وارد هوا مي‌كند.+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در چهارشنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۸۶ و ساعت 8:30 |

سمبل ۳۰۰ متری پاریس

«گوستاو ایفل» از اهالی بوروگندی، (زادگاه بسياري از مهندسان بزرگ) بود. وی عالی‌ترین تحصیلات ممکن را در مدرسه پلی تکنیک و مدرسه سانترال فرانسه گذراند.


برج 300 متری ايفل که برای نمايشگاه سال 1889 پاريس ساخته شد‌ه نماد تمام تجربيات ايفل است‌، تجربياتی که تاثير خصوصيات خاک و فشار باد را بر پی‌ها و پايه‌ها به وی آموخته بود. حتی خود ايفل نخست بيمناک بود که بر پا داشتن اين برج فاقد هر‌گونه تزيين معمول زمان در قلب پاريس سبب سکته «سليقه رايج» شود! اما معاون و رييس «دفتر مطالعات» وی مهندس جوان سوئيسی موسوم به «موريس کشلن» که محاسبات پل «گارابيت» نيز از او بود‌، به اين کار اصرار کرد.
ايفل در ذوق هنری خود فرزند حقيقی عصر خويش بود. خانه شخصی وی، به نقل قول از «بلزساندرار» شاعری از معاصرين او، پر از «مشتی ‌کارهای شلوغ بسيار زشت نقاشی بود.»
از نظر ساختمانی‌، ايفل اين برج را به شيوه پايه‌های پل‌ها ساخت. ولی ابعاد آن بسيار بزرگتر است. اين ابعاد بزرگ ايجاب می‌کرد که برج از چهار پايه عظيم ساخته شود.
اين چهار پايه به شکل هرمی ناقص در فضا بالا می‌روند و هر پايه بر پی جداگانه‌ای استوار است. برای ساختن پی‌ها ايفل به شيوه معمول خود در ساختن پل‌ها از پرس‌های هيدروليکی استفاده کرد. در اين برج سه سکو ساخته شده و آسانسورهايی در داخل برج تا سکوی سوم به ارتفاع 271 متر بالا می‌رود.
چهار هلالی که پايه‌ها را به هم متصل می‌کنند، بيشتر تزئينی هستند و در پايداری برج سهم موثری ندارند. ايفل نخست قصد داشت اين برج را بر چهار پايه هلالی بسازد و وجود اين هلال‌ها در پايين برج در واقع نمودار قصد نخستين ايفل هستند.
فضای داخل اين برج با فضای خارج به ميزانی که قبلا ناشناخته بود در هم می‌آميزد. اين تاثير تنها در پايين آمدن از راس برج می‌تواند به احساس آيد. به هنگام پايين آمدن از پله‌های مارپیچی اين برج به نظر می‌رسد ميله‌های برج مناظر پايين‌ همچون درختان‌، خانه‌ها‌، کليساها ورود مارپيچی را قطع می‌کند و در‌هم آميختگی مناظر که ناشی از تغيير نقطه ديد ناظر متحرک است‌، تجربه‌ای از احساس بعد چهارم به وجود می‌آورد.

تاجي بر راس پاريس
محتوای احساسی اين برج سال‌ها بر کسی آشکار نبود. تازه در حدود سال 1910 قدر آن شناخته شد و از آن چون تاجی بر راس پاريس ياد شد.
قبل از آن به ديده کهنه پرستان تهديدی بر زيبايی پاريس و شرمی بر پيکر اين شهر بود! در فوريه سال 1887 يک ماه بعد از آن که ايفل با حکومت فرانسه و شهر پاريس برای ساختن اين برج قرارداد بست، اعتراض نامه‌ای معروف به رييس کميته نمايشگاه نوشته شد: «ما نويسندگان‌، نقاشان‌، مجسمه سازان و معماران‌، به نام هنر فرانسه و به دليل اينکه تاريخ فرانسه مورد تهديد قرار گرفته است عدم رضايت شديد خود را با اين برج هيولا و غير لازم که قرار است ايفل نامی آن را در پايتخت بر پا دارد، اعلام می‌کنيم.»
اما خوشبختانه رييس کميته‌، مهندس و معماری منظره‌ساز موسوم به «آلفان» که به آينده چشمی بينا داشت به اين اعتراض توجهی نکرد. بيست سال بعد «انقلابی بصری» به وجود آمد که نحوه قضاوت منجمد دوره رنسانس را به يکسو نهاد و محتوی احساسی برج ايفل را ناگهان آشکار کرد.
از اين پس ديگر برج ايفل سمبل «عروس جهان» شد و به گفته شاعری «‌اين نام با اين برج عظيم که از آن در آسمان شب امواج آبی تلگراف منتشر می‌شد معنای حقيقی خود را يافت. برج ايفل سبب الهام هنرمندانه بسياری از نقاشان و شعرا شد. فی‌‌المثل نقاش پاريسی «ربردلونه» از سال 1910 تا پايان عمر خود به آن دلبسته بود.

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در پنجشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۶ و ساعت 7:21 |

مجموعه فرهنگي Dome


اين ساختمان يكي از بزرگ‌ترين پروژه‌هاي معماري اجرا شده در انگلستان است كه از آن به عنوان يكي از سازه‌هاي شاخص در اين كشور نام برده مي‌شود و در تمامي عكس‌هاي هوايي لندن قابل مشاهده است.اين پروژه معماري يك ساختمان جذاب و گيرا است كه بزرگ‌ترين سقف دنيا را به خود اختصاص داده است. بيرون آن مثل يك خيمه سفيد درخشان و بزرگ است كه برج‌هاي حمايت كننده زرد رنگش 95 متر ارتفاع دارند. پلان دايره‌اي با قطر 356 متر و لبه‌هاي حلزوني بر زيبايي آن افزوده است.سايبان اين ساختمان غول پيكر از PTFE كه پلاستيك مقاوم و با دوام است ساخته شده و از وسط 50 متر ارتفاع دارد. ساخت اين پروژه از سال 1994 آغاز شد و در اواخر سال 1999 پايان يافت. اين مجموعه فرهنگي توانايي پذيرش 12 هزار نفر را دارد. اين شاهكار معماري يكي ديگر از موفقيت‌هاي «ريچارد راجرز» معمار معروف سبك «هاي تك» است. وي در مصاحبه خود با بي.بي.سي مي‌گويد:ايده‌هايي كه ما معماري مي‌كنيم ريشه در باورهاي ما دارد و به اين ربط پيدا مي‌كند كه ما ساختمان را بايد مثل يك كتاب بخوانيم براي اينكه ساختماني خوانا باشد بايد جريان آن نيز قابل رويت باشد.نظريه‌پرداز اصلي سبك «هاي- تك» در جايي ديگر مي‌گويد:«در عصر مدرن بايد در ساختمان‌هاي مدرن زندگي كرد»

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در چهارشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۸۶ و ساعت 7:13 |
تخم‌مرغ 81‌ميليون دلاري فاستر

افزايش قيمت مواد سوختي، كاهش منابع انرژي، سياست‌هاي صرفه جويانه و قوانين سخت‌گيرانه اقتصادي در اتحاديه اروپا معماری كشورهاي عضو اين اتحاديه را به طور غيرمستقيم تحت تاثير قرار داده است.

اين روزها در اروپا، بهينه سازي، كاهش مصرف سوخت و انرژي فاكتوري مهم در طراحي‌هاي معماري به شمار مي‌رود. بر اساس همين خط مشي‌ها، معماري معاصر اروپا دستخوش تغييرات بنيادين شده و نظام مهندسي ساختمان در اتحاديه اروپا براساس فرهنگ بهينه‌سازي مصرف انرژي و پاكسازي محيط‌زيست، تدوين مي‌شود. به اين بهانه نگاهي داريم به بعضي از آثار نورمن فاستر انگليسي، يكي از بزرگ‌ترين معماران حال حاضر جهان كه از پيشگامان رعايت استانداردهاي مصرف انرژي در معماري، در تعامل با محيط‌زيست به شمار مي‌رود.
بعيد است كسي يك سازه تخم مرغي شكل در حال فرو افتادن يا يك بستني قيفي در حال آب شدن را براي طرح ساختمان شوراي شهر بپسندد. اما اين دقيقا همان ايده نورمن فاستر در طراحي ساختمان شوراي شهر لندن بود كه در سال ۲۰۰۱، جايگزين ساختمان قديمي‌اين شورا شد.در ميان شلوغي حاشيه جنوبي رود تيمز، يك سازه عجيب و غريب مي‌بينيد كه به يك سفينه فضايي بيشتر شباهت دارد تا يك ساختمان دولتي. اين طرح هوشمندانه و بازيگوشانه كه توسط يكي از مشهورترين و پركارترين معماران حال حاضر بريتانيا طراحي شده، 81‌ميليون دلار براي دولت انگليس هزينه داشته است.
اين تنها يكي از ۱۶۷ سازه معماري است كه لرد نورمن فاستر متولد ۱۹۳۵ در سراسر جهان طراحي كرده است. با اين كارنامه پربار، فاستر كه هم اكنون به عنوان مديرعامل شركت مهندسان مشاور فاستر و شركا فعال است حدود 80 پروژه ديگر را در حال حاضر در دست دارد.در تالار جديد شوراي شهر لندن، فاستر بر سر دو هدف اوليه با كارفرما به توافق رسيد. اول كاستن از ميزان مصرف انرژي و تقليل آن به حدود يك چهارم ميزان معمول براي يك ساختمان رسمي‌اداري و دوم، جامه عمل پوشاندن به وعده دولت بريتانيا مبني بر ايجاد دولت شفاف و برقراري و تسهيل ارتباط بين مراجعان و مديران دولتي. فاستر با جسارت، اين ايده كه ساختمان‌هاي اداري و دولتي بايد وراي كاركرد تعريف شده‌شان شيك و مدرن باشند را در محافل معماري اروپا رايج كرد. در چنين شرايطي فاستر براي طراحي ساختمان جديد شوراي شهر لندن برگزيده شد. او كه درواقع ساختمان‌هاي عمومي‌و دولتي را به محلي براي تحقيق و نوآوري با هدف احداث سازه‌هايي با حداقل ميزان انتشار گاز كربنيك درآورده در طراحي تالار شوراي شهر لندن، مخروطي كروي شكل را براي راس سازه و محل برگزاري جلسات شوراي بيست و چهارنفره شهر لندن در نظر گرفت. در اين سازه ميزان تابش نور و گرماي خورشيد بر سطح سازه كاهش محسوسي يافته است. ضمنا مايل بودن نماي سازه به سمت جنوب درحالي كه بعضي از طبقات انگار از روي هم لغزيده و جابه‌جا شده‌اند در كاهش سطح برخورد با اشعه خورشيد موثر است. در بخش دوم توافق با كارفرماي دولتي، فاستر محافظه كاري سنتي ارگان‌هاي دولتي و سياستمداران انگليسي را به چالش طلبيد و با طراحي يك رمپ معلق كه از طبقه هشتم و از گنبد تخم‌مرغي عظيم ساختمان به پائين لغزيده و دسترسي راحت و آسان مراجعان به اعضاي شوراي شهر مستقر در طبقه هشتم را تسهيل مي‌كند، شفافيت حرف‌هاي دولتمردان را در عمل به شعار دولت شفاف و ارتباط نزديك با ارباب رجوع به بوته آزمايش مي‌گذارد. ساختمان شوراي شهر لندن همچنين بيادآورنده عادات اروپاييان در صرفه جويي مصرف انرژي و كاهش ميزان گازهاي گلخانه‌اي است. درحالي كه معماران آمريكايي در بند فرم‌هاي ناموفق دهه هشتاد خود در مورد ضرورت رعايت مسائل زيست‌محيطي‌گير كرده‌اند، اروپا سال‌هاست كه در تعامل با نيازهاي اقتصادي و زيست‌محيطي تطابق‌پذير نشان مي‌دهد. فاستر ۶۸ ساله همچنان در پروژه‌هاي متعدد حال حاضر خود از تكنيك‌هاي بهينه‌سازي مصرف سوخت و كاهش مصرف انرژي بهره مي‌جويد و در اين زمينه پيشتاز است.

منبع:دنیای اقتصاد

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در دوشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۶ و ساعت 7:25 |

نشيمن‌گاه مدرن شهري

يكي از زيباترين و در عين حال هوشمندانه‌ترين فضاهاي شهري، پلازاي « Jacob javitz‌» در نيويورك آمريكا است كه در سال 1995 توسط «Martha Schwartz» ساخته شده است. اين فضا در كنار يكي از خيابان‌هاي اصلي نيويورك احداث شده كه مردم از آن براي استراحت و رفع خستگي ناشي از پياده‌روي استفاده مي‌كنند.

پلان پلازا
مرز جداكننده سطح ميدان از خيابان‌ها و ساختمان‌هاي اداري اطرافش، تعدادي پله متناسب با تراز‌هاي مختلف است كه علاوه بر فراهم آوردن دسترسي آسان براي عابران پياده، چشم‌انداز زيبايي را نيز فراهم آورده است.


نيمكت‌هاي دوتايي
انحناهاي متفاوت نيمكت‌هاي دوتايي، موجب ايجاد انواع گسترده‌اي از فضاها مي‌شود كه در آن هركس مي‌تواند موقعيت ايده‌آل خود را، بسته به ميزان خلوت و آرامشي كه مي‌خواهد، بيابد.


تپه‌هاي پوشيده از چمن
تپه‌هاي پوشيده از چمن كه تقريبا 2 متر ارتفاع دارند، با متصاعد نمودن بخار آب و مه در روز‌هاي گرم، ضمن ايجاد يك محيط مبهم و اسرارآميز، طراوت و شادابي خاصي نيز به محيط بخشيده‌اند.

منبع:دنیای اقتصاد

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در یکشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۶ و ساعت 6:41 |

ونيز مصنوعي در بحرين

پروژه جزيره امواج، پروژه ساخت يك جزيره مصنوعي در محرق بحرين است. اين جزيره در آينده تبديل به يك شهر با آپارتمان‌هاي مدرن و ويلاهاي زيبا با اشكال و طرح‌هاي معماري گوناگون خواهد بود.

پروژه شامل استحصال 2798ميليون مترمربع از دريا به محيط 5/9كيلومتر است كه در نهايت اين جزيره به منطقه محرق واقع در نزديك شهر جلالي متصل خواهد شد. فاصله اين جزيره تا فرودگاه بين‌المللي بحرين 11كيلومتر است.
اين پروژه توسط شركت توسعه، عمران و سرمايه‌گذاري اوسيس با حدود 5/1ميليارد دلار سرمايه اوليه آغاز شد. در كل پروژه ساخت امواج شامل 3فاز توسعه اصلي مي‌باشد.

1 - فاز اول: استحصال زمين (2798ميليون مترمربع زمين در شمال شرقي جزيره محرق كه در سال 2003 كامل شد.
2 - فاز دوم: ساخت تاسيسات زيربنايي – از قبيل ساخت راه‌هاي دسترسي برق، آب و تلفن و سرويس‌هاي ديگر – كه در اوايل سال 2005 تكميل شد.
3‌ - فاز سوم: ساخت و تكميل تاسيسات (شامل انواع مختلفي از تاسيسات مسكوني و تجاري) از قبيل زيرگذرها و برخي از توسعه‌هاي شهري و مسكوني كه تكميل شده است و آماده تحويل و ورود اولين گروه از ساكنان از اوايل سال 2006 شده است.
پروژه جزيره امواج از سال 2002 آغاز و تكميل فاز اول آن در سال 2003 به اتمام رسيد و فاز دوم از اوايل سال 2004 به همراه تامين سرويس‌هاي ضروري از قبيل گاز، آب و برق آغاز شد. به علاوه طبق قراردادي توسعه شبكه فيبري در تمام خانه‌هاي مسكوني و هتل‌ها براي ارتباطات به شركت سيسكو و اوراكل آمريكا سپرده شد.


تكميل زودهنگام
در فاز سوم شركت توسعه، عمران و سرمايه‌گذاري اوسيس 1350 واحد مسكوني با ساحل اختصاصي و 40ساختمان آپارتماني با 4دهانه مغازه و 40ساختمان آپارتماني با 8دهانه مغازه و 6ساختمان آپارتماني براي اسكان پرسنل خدماتي و نگهبانان مجتمع‌هاي آپارتماني را تهيه و تحويل داد.
همچنين مجتمع‌هاي دفاتر تجاري با بيش از 30واحد آپارتماني به همراه مجتمع‌هاي خريد بزرگ با پارك‌هاي مدرن، آكواريوم عظيم، سينماهايي با چندين سالن، كلاب‌ها و سالن‌‌هاي ورزشي، پيست‌هاي اسكيت، رستوران‌ها، هتل‌هاي 4 و 5ستاره، متل‌ها، مارين‌ها و ساير تفرجگاه‌ها و تاسيسات جديد و مدرن مراحل پاياني ساخت خود را در سال 2006 طي مي‌كنند، تمام اين امكانات و تاسيسات تا پايان سال 2006 همگام با اتمام ساخت تفرجگاه‌هاي ساحلي تكميل مي‌‌شود. يكي از پروژه‌هاي بزرگ، ساخت هتل تفريحي 4ستاره‌اي با تالارها و رستوران‌هايي با نماي سقف‌هاي بلند و زيبا است.
هزينه موردنياز براي ساخت اين سازه 32ميليون دلار است و شركت اوسيس در اين پروژه سرمايه‌گذاري كرده است. هتل‌هاي زنجيره‌اي آمريكايي در حال ساخت به صورت مجتمع‌هاي تفريحي هستند.
اين مجموعه هتل‌ها داراي 1000 اتاق هستند و سقف‌هاي بلند آسماني براي آنها طراحي شده است به گونه‌اي كه معلق به نظر مي‌رسند. براي ساخت اين سازه‌ها هزينه‌اي در حدود 8/1ميليون دلار و مساحت 2500مترمربع به همراه 3رستوران و يك بار و كافي‌شاپ صرف شده است.
ساير قسمت‌هاي جزيره به ويژه بخش‌هاي جنوبي توسط شركت‌‌هاي عمراني و معماري ديگر تكميل شده، از قبيل شهر شناور المرسا ، جزيره تالا پروژه مبنا 7، پروژه سرياالبهار ، پروژه ميراژ و پروژه Gateway قابل اشاره هستند.

فاز اول- فاز استحصال زمين
براي محافظت از سازه‌هاي جديد در برابر توفان و فرسايش آبي يك موج‌شكن پهن خطي در دور تا دور جزيره از غرب تا شرق در قسمت شمالي ساخته شده است.
اين طرح مطابق با مطالعات انجام شده توسط ساواراجي انجام شده است و ارتفاع موج را تا 60درصد كاهش مي‌دهد.


اين طرح شامل 11 موج شكن است كه طول هر يك 200متر با فاصله 75متر است و تشكيل نوار خطي را مي‌دهد كه محيط 340متر از لبه جزيره تا اطراف را مي‌پوشاند. ساختار موج‌شكن از ژئوتيوب‌هاي پرشده با مصالح لايروب شده از كف دريا مانند ماسه مرطوب و سنگ‌هاي كوچك تشكيل شده است. عمليات لايروبي بر عهده شركت هلندي به نام «بوسكاليس وست‌مينيستر» بوده است. ژئوتيوب‌ها از ژئوتكستايل‌هاي پلي پروپيلن بافته شده با مقاومت بالا در برابر اشعه UV ساخته شده‌اند، اين لايه مانند فيلتري عمل مي‌كند كه آب اضافي وارد شده به تيوب را در حين عمليات خارج مي‌سازد. زماني كه ژئوتيوب‌ با مصالحي مانند ماسه و سنگ پر مي‌شود، سطح روي ژئوتيوب با لايه‌هايي از سنگ پوشيده مي‌شود كه پس از تكميل روي سطح آب ديده مي‌شوند و شكل طبيعي موج‌شكن ايجاد مي‌شود.
عناصر كليدي در طراحي، ساخت و تكميل موفق پروژه استفاده از ماسه و سنگ پركننده ژئوتيوب به منظور شكل‌دهي محيط پيراموني جزيره است. مهندسان شركت اوسيس و شاخه‌اي از شركت تنكيت در آمريكا و هلند در تهيه نقشه‌ها و طراحي‌هاي ساختار و محتوي ماسه دروني ژئوتيوب‌ها به منظور تشكيل ساختار پيراموني جزيره و سيستم‌هاي محافظت خطوط ساحلي فعاليت بسيار كردند.
محيط جزيره شامل 30كيلومتر ژئوتيوب‌هاي GT1000 است كه براي ايجاد جزيره‌اي به مساحت 79/2ميليون متر مربع كه با بيش از 20ميليون متر مكعب ماسه و سنگ پر خواهد شد.
ژئوتيوب‌ها تقريبا 2 تا 6/2 متر ارتفاع دارند و ساختار پيراموني شامل 2 لايه ژئوتيوب براي به دست آمدن ارتفاع 6/2 متري مي‌باشد.
اولين لايه به ارتفاع 6/2 متر مي‌رسد و با استفاده از لايروب برنده با سري به قطر 4/0 متر پر مي‌شود.
لايه دوم با دو روش پمپ تزريق كننده ماسه و روش هوپر «مكنده» تا ارتفاع 2 متر پر مي‌شود.
زماني كه جزيره تقريبا كامل شد، اغلب ژئوتيوب‌ها با ماسه براي ايجاد ساحل‌هاي مسكوني پوشيده مي‌شوند.
اما در برخي مناطق ژئوتيوب توسط سنگ‌هاي ريبپ‌رپ براي داشتن مقاومت بيشتر در برابر امواج و آب پوشيده خواهد شد.
در كل هزينه اجرايي ژئوتيوب تا 50درصد نسبت به سازه‌هاي سنتي سنگي با صرفه‌تر است.
شهر شناور المرسا
شهر شناور المرسا ساخت خانه‌هايي با نماي آب است كه تمام خانه‌ها توسط كانال‌هاي عميق آب احاطه شده‌اند كه مناسب براي نگهداري قايق با 70متر طول هستند.
المرسا به معناي جتي يا بندر در شهرهاي عربي مي‌باشد و اين سازه را پس از تكميل مي‌توان ونيز بحرين ناميد.
اين پروژه اولين پروژه كانال دايمي در بحرين است و نياز به هزينه‌اي معادل 70ميليون دلار دارد.
اين پروژه شامل 26 هكتار مساحت و 274 خانه مجاور كانال و هتل با 150 اتاق و آپارتمان‌‌هاي مشترك و بازارهاي خريد و رستوران‌ها و كلاب‌هاي تفريحي است و قابليت سكونت براي 1500 تا 2000 نفر را خواهد داشت.
كانال‌هاي آب 36 متر عرض دارند و به صورت منشعب در كل آن ناحيه منجر به ايجاد محوطه‌هاي مسكوني رديفي به طول 60 متر مناسب براي شهرك‌‌سازي و انبوه سازي خواهند بود.
ساخت شهر شناور پروژه مشتركي بين شركت‌هايي مانند واي.بي.اي كانو، بانك الشميل، شركت املاك و سرمايه‌گذاري السريا، شركت توسعه، عمران و سرمايه‌گذاري اوسيس مي‌باشد.


اين شركت نقشه طرح را به سه شركت ديگر فروخت، ولي 40درصد سهام پروژه را براي خود نگاه داشته است.
طراحي و معماري براي اين پروژه دو مقوله مختلف بود، برنارد اسپوري طراح و معمار كل فضاي شهر شناور المرسا است.
فاز اول ساخت 60 مجتمع مسكوني در حال ساخت توسط شركت كارلوس اپوستولدز از قبرس است.
فازهاي بعدي توسط مهندس چاپو ساخته شده است. تاسيسات زيربنايي مهندسي، ساخت راه‌ها، جاده‌ها، فاضلاب روها و زهكش‌ها توسط شركت تجاري تبت از لبنان در اواسط سال 2004 كامل شده است.
NSCC انگلستان، مهندس اجكت و المهرا طرفين قرارداد سپركوبي كانال‌ها و ساخت پل بر روي كانال‌ها هستند.
در اواخر سال 2004 ساخت كانال‌ها به اتمام رسيده است و در اواسط سال 2005 آبگيري كانال‌ها صورت پذيرفته است.
دريچه‌هاي كنترل و قفل براي كانال‌ها توسط مهندس موك از هلند طراحي شد و ساخت اين تجهيزات با توجه به ملزومات و نيازهاي خاص طرح و آبگيري انتهايي كانال زمان بيشتري نياز خواهد داشت. محافظت كاتوديك از ديواره‌هاي كانال توسط مهندس Eurabia نصب خواهد شد و سرپوش‌هاي بتني بر روي سپرهاي كوبيده شده كانال توسط مهندس كووي المويد نصب شد.
لاگون مركزي
محوطه لاگون مركزي قسمت مركزي پروژه جزيره امواج است كه تمركز خاصي را بر روي مناطق تجاري مانند مناطقي كه اغلب رستوران‌ها و بازارهاي تجاري را در خود جاي داده است.
ديوار بلوكي اصلي لاگون مركزي تفريحگاه‌هاي نزديك آب ناحيه تجاري را پشتيباني مي‌كند و توسط مهندس المهرا طي قراردادي 8 ماه ساخته شد. اين ديواره عمليات زهكشي لاگون مركزي را برآورد مي‌سازد و به عنوان مسلح‌كننده‌اي براي عمليات خاكي و ساخت و سازه‌هاي بعدي عمل كرده و در نهايت بلوك‌هاي ديواره را منسجم‌تر و محكم‌تر نگاه خواهد داشت. تاخير در عمليات به دليل شرايط جوي و آب و هوايي نامناسب و غير قابل پيش‌بيني در بستر دريا مي‌باشد. قرارداد ساخت و تكميل عمليات ساخت و ساز تا اواسط سال 2004 تمديد شد.
ديوار مسدودكننده ورودي ناحيه لاگون مركزي از اواسط سال 2005 شروع به ساخت شد، در سال 2006 به پايان رسيده است. در نقشه هر مغازه و رستوران سه محل پارك اتومبيل و تراس‌هاي پياده روي پهن رو به آب و بالكن‌هاي طبقه اول در نظر گرفته شده است.
جزيره تم
اين جزيره مركز ساختمان‌ها و سازه‌ها به شمار مي‌رود و شامل تعداد زيادي تاسيسات ضروري و مهم مانند بقيه مناطق تجاري و پر اهميت جزيره مي‌باشد. نسبت به مناطق ديگر طرح‌هاي جديد در اواخر سال 2005 در جزيره تم به اتمام خواهند رسيد. اكنون طرح‌هاي جديد و مهمي مانند هتل‌هاي 5 ستاره و كلاب‌هايي با چشم‌انداز ساحلي، پمپ‌هاي بنزين و مهد كودك براي آن در نظر گرفته شده است.
جزير تالا
شركت مجري و توسعه و عمران پروژه جزيره تالا كه وسعتي در حدود 136000 متر مربع دارد. شركت عمران و توسعه خليج و شركت عمران، توسعه و سرمايه‌گذاري اوسيس هستند. جزيره مسكوني جديد در قسمت جنوب شرقي جزيره امواج واقع شده است و اكنون از شهر المرسا توسعه و گسترش بيشتري يافته است. اين توسعه بسيار ويژه و خاص و دريچه‌اي جديد به شهرك‌سازي‌هاي مدرن است.


جزيره تالافضايي با 48 ويلا با ساحل خصوصي، 42 مغازه و ويلاهاي متوسط و 410 آپارتمان در 31 بلوك «شامل 12 پنت هوس» و 148 آپارتمان كوچك‌تر است. همچنين اين جزيره داراي يك پارك آبي، مراكز خريد، مراكز ورزشي، باشگاه‌هاي تنيس و رستوران‌ها و كافي‌شاپ‌ها مي‌باشد. اين آباداني و تجهيزات هزينه‌اي در حدود 110ميليون دلار نياز دارد.
معماران و مهندسان مشاور پروژه يك گروه مالزيايي هستند به نام ديونپورت كامپبل كه در خارج از مالزي فعاليت مي‌كنند. گروه مشاوران هيدا از انگلستان و تي.سي. نيكولون و اوسيس مهندس ناظر كار هستند.
شركت المرسا پيمانكار ساخت براي ساختمان‌ها و برج‌ها بود. طرح مجتمع‌هاي مسكوني تركيبي از معماري و طرح‌هاي سنتي بحرين و عناصر و طرح‌هاي مدرن است.

منبع: مجله ساخت و ساز
محمدرضا اشكبوسي (كارشناس شركت مكرر، نماينده Tencate در ايران)


 
+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در شنبه هجدهم فروردین ۱۳۸۶ و ساعت 8:46 |

باغ و باغ‌سازي
لزوم توجه به معماري و هنر باغ‌سازي در شهرسازي امروز به مراتب بيش از گذشته احساس مي‌شود.
چرا كه در گذشته اغلب خانه‌ها داراي حياط و باغچه‌اي بود و مردم ساكن در اين خانه‌ها مي‌توانستند اوقات رفع خستگي‌شان از كار روزانه را در بعدازظهرها در زير درختان حياط بگذرانند.
اما امروزه محدوديت‌هايي همچون زمين و امكانات مالي اجازه ساخت خانه‌اي حياط‌دار را كمتر به سازندگان مي‌دهد.


در اين ميان ساخت پارك و باغ‌هاي بزرگ در مناطق مختلف شهري بايد اين كمبود را جبران كند.
روزنامه شرق به تازگي در گزارشي از باغ‌سازي در ايران درج كرده است كه توجه معماران فضاهاي طبيعي و مناظر شهري كشورمان به آن خالي از لطف نيست.
هنري به نام باغ سازي
شايد يكي از اولين اقدامات بشر در عرصه معماري منظر، باغ سازي بوده است، مرحله‌اي كه انسان‌ها اقدام به ايجاد فضاي سبز مصنوعي مي‌كنند و نهايتا به باغ‌ها و پارك‌هاي امروزي مي‌انجامد.
باغ‌سازي در كشورهاي مختلف سابقه ديرينه‌اي دارد. هنر باغ سازي با تقدم و تاخر زماني در كشورهايي نظير ژاپن، ايران، انگليس، فرانسه و ايتاليا وجود داشته است و در هر يك از اين كشورها اين هنر به روش‌ها و شيوه‌هاي خاص خود انجام مي گرفته است.
به عنوان مثال در باغ‌هاي ژاپني دخل و تصرف زيادي در طبيعت نمي‌شود و همه چيز همان گونه كه موجود است، نهايت كمال و زيبايي را القا مي‌كند.
براي مثال هر يك از اشكال و ابعاد سنگ، در باغ ژاپني معنايي نمادين و مشخصي دارد. سنگ بزرگ نشان كوه است، سنگ‌هاي تيز و سركش نشان آتش و سنگ‌هاي صيقلي نمادي از آب.
درباره باغ‌هاي معلق بابل هم بسيار شنيده‌ايم. باغ‌هايي كه حاكم بابل، بخت النصر، براي ملكه خود ساخته بود. باغ‌هايي در چندين طبقه با تراس‌هاي وسيع درختكاري شده كه بسيار شگفت‌انگيز مي نمايد و از آن شگفت‌انگيزتر نحوه آبياري اين تراس‌ها در سال 600قبل از ميلاد است.
در اصول باغ سازي اروپايي‌‌ اما، نسبت به باغ‌هاي شرقي دخل و تصرف بيشتري در طبيعت انجام مي‌شود. باغ‌هاي تراس بندي شده ايتاليايي نمونه‌ بارزي از اين تصرفند، به اين معني كه باغ در سطوح مختلف ساخته مي‌شود.
باغ‌هاي هندسي و غير هندسي انگليسي كه از خطوط منظم يا منحني وار آنها پيدا است كه طراح سعي در اعلام حضور خود داشته است. اينها بيشتر باغ‌هايي هستند با درختان هرس شده به اشكال متفاوت و مجسمه‌هاي سنگي كه هر از گاهي سر بر مي‌آورند.
باغ‌سازي ايراني
برخي از صاحب‌نظران معتقدند كه باغ‌سازي ايراني از زمان عيلامي‌ها (قرن 3 ق.م.) آغاز شده است.
گروهي نيز بر اين عقيده‌اند كه آغاز باغ‌سازي به زمان هخامنشيان باز مي‌گردد، چرا كه آنان خود مبدعان قنات بوده‌اند و باغ‌هايشان را نيز با همين سيستم شگرف و پيچيده آبياري مي‌كردند.
آنچه مسلم است هنر باغ‌سازي در ايران پيشينه‌اي طولاني دارد و اصولا باغ در نظر يك ايراني مكاني پرارزش قلمداد مي‌شده است.
به عنوان مثال در دوران گذشته، چون پارك‌ها به معناي امروزي وجود نداشتند، باغداران يزدي آخر هفته‌ها باغ خود را بر روي عموم مردم مي‌گشودند تا آنها هم بتوانند از فضاي باغ و زيبايي‌هاي آن برخوردار شوند.
در چهارباغ‌هاي ايراني دخل و تصرف در طبيعت در حد ايجاد يك هندسه راست گوشه وجود دارد، اما اين مداخله به آرايش و هرس درختان نمي‌انجامد و گياهان به همان صورت طبيعي خود زيبا دانسته مي‌‌شوند.
محوربندي يا همان آكس‌بندي از اصول لاينفك باغ ايراني است. از محور اصلي به باغ‌ وارد مي‌شويم و اين محور كه اغلب آب است، انسان را به محيطي كوچك مي‌كشاند تا در پناه سايه آن از گرماي سوزان ظهر تابستان بگريزد، آبي بنوشد، دمي بياسايد و جاني تازه كند.
اغلب ما تجربه حضور در باغ‌هاي ايراني را داشته‌ايم. باغ‌هايي نظير باغ ارم شيراز، باغ فين كاشان، باغ شازده ماهان يا باغ دولت‌آباد يزد كه با آن بادگير هشت طرفه، در خاطر ما حك شده است. از باغ‌هاي طبس اما غافل نبايد شد كه در نوع خود بي‌نظيرند.
باغ‌هايي با تعداد بيشمار درختان نخل بلند كه از ديوارهاي باغ سربرآورده‌اند و گويي اراده‌اي پنهان خواسته است كه در دل كوير اين همه زيبايي ناگهان سبز شود.
تقليد خوب يا ابداع بد
با اين پيشينه‌اي كه در مورد باغ‌سازي ايراني گفته شد، بايد ببينيم اكنون در كجا ايستاده‌ايم و آيا در باغ‌ها و پارك‌هاي امروزي‌مان اثري از آن همه محوربندي و زيبايي و دقت در انتخاب انواع درختان و توجه به مسائل آبياري و همچنين بازي با نور و سايه وجود دارد يا آنكه ما فقط با خطوط منحني و اصول باغ‌سازي اروپايي پيمان بسته‌ايم و بي‌توجه به شرايط اقليمي كشورمان، در باغ‌ها و پارك‌هايمان درخت كاج آرايش شده مي‌نشانيم و كوشك‌هايي با گلخانه‌هاي شيشه‌اي و نماي سنگي سفيد مي‌سازيم و به جاي محور آب كه در باغ‌سازي ايراني به حوضي در مقابل كوشك ختم مي‌شود، از آبياري دستي استفاده مي‌كنيم. اين عبارت را بسيار شنيده‌ايم كه مي‌گويد
«تقليد خوب بهتر از ابداع بد است.»
اگر نمي‌توانيم طرحي نو بسازيم، حداقل بر شانه‌هاي هنرمندان بزرگ ايران بايستيم و اصولي را كه آنان به تدريج توسعه داده‌اند، كامل‌تر كنيم، شايد احساس آرامش، سكون و صفاي باغ‌ها و پارك‌هايمان از دست نرود و بار ديگر صداي گوش‌نواز حركت آب بر روي سنگ‌هاي سينه كبكي كف حوض‌ها و جوي‌هاي باغ‌هاي ايراني، در پارك‌ها و باغ‌ها تكرار شود.

منبع:دنیای اقتصاد

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در جمعه هفدهم فروردین ۱۳۸۶ و ساعت 6:59 |
 راز تازه‌اي در معماري اسلامي كشف شد

هفته‌نامه آمريكايي نيوزويك در گزارشي از محاسبات رياضي به كار رفته در كاشي‌كاري بناهاي قرون وسطي‌اسلامي نوشته است به تازگي معلوم شده در آنها محاسباتي به كار گرفته شده كه اروپايي‌ها تنها از ‪ ۳۰‬سال پيش به آن دست پيدا كرده‌اند.

نيوزويك روز دوشنبه نوشت: پيام‌ها، اسرار مذهبي و كهن در ديوارهاي يكي از زيارتگاه‌هاي اسلامي به صورت رمز قرار داده شده است. خوانندگان متعجب خواهند شد اگر دريابند آنها تاكنون به اشتباه اين امر را تنها در كتاب رمز داوينچي مشاهده كرده‌اند.

"پتر لو" ‪ Peter Lu‬و "پل استين هارت" ‪ Paul Steinhardt‬در يك گزارش مجله علوم نوشته‌اند كه در بسياري از كاشي‌كاري‌هاي بناهاي اسلامي متعلق به ‪ ۵۰۰‬سال پيش توانسته‌اند الگوهاي فراوان رياضي پيدا كنند كه تا دهه ‪۱۹۷۰‬ براي غربي‌ها ناشناخته بوده است.

اين اسلام بود كه حساب جبر را به جهان معرفي كرد اما اين الگوهاي يافت شده بسيار فراتر از حساب جبر پايه هستند و از الگوهاي رياضي بسيار پيشرفته استفاده مي‌كنند.

"كيث كريچلو" ‪ keith Critchlow‬نويسنده كتاب "الگوهاي رياضي اسلامي" اعلام كرد: جالب اين است كه اين الگوها در تمام اين مدت مقابل ديدگان غربي‌ها قرار داشته‌اند و ما قادر نبوديم آنها را مطالعه كنيم. اكنون كه ما به اين توانايي دست پيدا كرده‌ايم دريافته‌ايم كه اسلام در دوره قرون وسطي تا چه اندازه پيشرفته بوده است.

كسي نمي‌داند كه نام اين الگوهاي رياضي پيچيده در آن دوران چه نام داشته است اما اكنون دانشمندان آن را "شيمي بيضي متقارن ممنوعه" مي‌نامند.

اين الگوها به دليل مذهبي ممنوعه نبودند بلكه به اين خاطر به اين نام خوانده مي‌شود كه در نگاه اول درك ان دشوار مي‌نمايد.

آنها از الگوي كاشي‌هاي هرمي برخوردارند و با چرخش يك سوم در آن قابل شناسايي هستند.

همين قانون براي كاشي‌هاي مستطيلي نيز پيروي مي‌كند كه با چرخش يك چهارم قابل شناسايي هستند اما براي كاشي‌هاي شش گوش چرخش يك ششم لازم است.

اما اين شبكه‌ها بدون وجود پنج‌ظلعي‌ها كامل نمي‌شوند و بدون رعايت فاصله ميان آنها در كنار هم جفت نمي‌شوند و نمي‌توان آنها را با با چرخش يك پنجم در كنار هم قرار داد.

در سال ‪ ۱۹۷۳‬سر "راجر پنروس" ‪ Roger Penrose‬رياضي‌دان برجسته غربي توانست با در نظر گرفتن اين پنج‌ظلعي‌ها الگويي پنج تايي با شكلي بسازد كه از آن به عنوان كيت و يا دارت نام برده مي‌شود. او نخستين غربي بود كه اين حساب را كشف كرد و در آن زمان گمان مي‌كرد نخستين كسي است به اين موضوع پي برده‌است.

خلاقيت وي به خلق خواص رياضياتي منجر شد هر دسته مي‌تواند حاوي تعداد مشخصي‌از كيت‌ها و دارت‌هايي باشد كه مي‌توانند تا بي‌نهايت و بدون تكرارپذيري الگوهاي كوچكتري از كيتها و دارت‌ها بسازند.

هر چقدر تعداد اين اشكال ريز افزايش پيدا كند آنگاه نسبت كيت‌ها به دارت‌ها به نسبتي موسوم به "نسبت طلايي" مي‌رسد. شمار آنها بطور حتم رياضي دانان را متحير مي‌كند. نسبت طلايي بنا به يافته‌هاي فيثاغوريث گنگ خواهد بود يعني اين كه مي‌توانند به رقم‌هاي اعشاري بي‌نهايت تعميم يابند. (رقم دقيق آن ‪ ۱/۶۱۸۰۳۳۹۸۹‬خواهد بود.>
اين عدد به حساب فيبوناجي مرتبط خواهد بود كه در نوشته‌هاي "جانس كپلر" ‪ Johannes Kepler‬و لئوناردو داوينچي پيدا مي‌شود.

به نظر مي‌رسد كه مسلمانان در قرون وسطي برخي از اين حساب‌ها را تدوين كرده بودند و آقاي لو توانست در ديوار يكي از زيارتگاه‌هاي ايران دو نوع از اين كاشي‌كاري‌ها بزرگ را كه با كاشي‌هاي هم‌شكل ساخته شده بود، كشف كند به گونه‌اي كه ظاهرا از نسبت طلايي فيثاغورثي تبعيت مي‌كردند.

كريچلو در اين‌باره مي‌گويد:سازندگان بنا بطور حتم از اين نسبت خبر داشتند.

"گلرو نجيب اوغلو" ‪ Gulru Nacipoglu‬يكي از اساتيد دانشگاه هاروارد مي‌گويد:خلقت انسان مشابه هم است و شكل مشخصي دارد كه از عجايب خلقت خداوندي است. برخي از الگوهاي هندسي به عنوان مثال در سيارات و ستارگان يافت مي‌شوند.

به گفته استين‌هارت، مسلمانان در دوران قرون وسطي و بعداز آن همواره از اين الگو استفاده كرده‌اند و همواره تلاش كرده‌اند آن را در طرح‌هاي خود به كار گيرند.

آقاي لو با بررسي اين بناها مي‌گويد: اين كه اين الگوها به كجا ختم مي‌شوند و به صورت هوشمندانه‌اي در درها و پنجره‌ها به كار رفته‌اند مسئله‌اي است كه نمي‌توان مشخص كرد.

به گفته وي، با وجود اين كه الگوي پنروس به قرن ‪ ۱۴‬يا ‪ ۱۵‬بازمي‌گردد اما اين اشكال كاشي‌كاري در دنياي اسلام از صدها سال قبل از آن به كار گرفته شده است. در منبت‌كاري‌هاي ايران در قرن پانزدهم و اوايل شانزدهم فهرستي از بسياري از اين طرح‌ها قرار دارند كه ممكن است سرنخي براي شكوه رياضيات اسلامي در مساجد ايران و تركيه و مدارس بغداد و زيارتگاه‌هاي هند و افغانستان باشد.

دانشمندان اكنون مي‌دانند كه مسلمانان در آن دوران مي‌توانستند معادلات جبري به توان ‪ ۳‬و فراتر از آن را حل كنند معادلاتي كه بسيار دشوارتر از معادله دو مجهولي است و اساس جبر به شمار مي‌رود.

مسلمانان همچنين داراي حسابگرهاي مكانيكي بودند و در علم داروشناسي و ستاره شناسي پيشرفته‌تر از اروپايي‌ها بوده‌اند اما با اين حال جاي تاسف است كه تعداد اندكي از اين دانشمندان درباره يافته‌هاي خود كتاب و يا اثر به رشته تحرير درآورده‌اند".

منبع:نيوزویک

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در سه شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۵ و ساعت 7:28 |

  چگونه خانه را تزئين كنيم

به اين نتيجه رسيده‌ايد كه خانه شما احتياج به تغيير دكور دارد اما چگونه آن را طراحي مي‌كنيد؟ ممكن است در مغازه‌ها پارچه‌هاي شيك و مبلمان‌هاي زيبايي ديده باشيد، اما معمولا به شما نمي‌گويند كه دقيقا چگونه تمامي اين اجزا را تركيب كنيد تا به نتيجه‌اي كه دوست داريد برسيد.

اگر روش‌هاي تزئين را از متخصصان ياد بگيريد، هر اتاق را مي‌توانيد به طور حرفه‌اي طراحي كنيد. بسياري از افراد براي گرفتن ايده در آخر هفته از نمايشگاه‌ها ديدن مي‌كنند و اكثرا قصد خريد ندارند. فقط مي‌خواهند ببيند چگونه يك طراح دكوراسيون حرفه‌اي يك خانه ساده را به جاي زيبايي براي زندگي تبديل مي‌كند. طراحان مثل تمامي افراد ديگر مشكلاتي در اين راه دارند مثل: ايجاد شكل آسمان در يك اتاق كوچك، تقسيم كردن يك اتاق بزرگ و اتاق‌هاي نشيمن مختلف و انتخاب طرح و رنگي كه واقعا مناسب باشد.
آنها ايده‌هاي مختلف در اين زمينه و روش‌هاي عجيب و غريب را امتحان مي‌كنند، بنابراين اگر از نمايشگاهي ديدن مي‌كنيد دنبال ايده‌هاي عملي باشيد كه كمك مي‌كند فضاي خانه را تغيير دهيد. مثلا روش‌هاي مختلف ‌تزئين ديوارها (بعضي از طراحان به جاي رنگ يا كاغذ ديواري از پارچه استفاده مي‌كنند) پرده‌ها و كف و انواع گوناگون مبلمان و تركيبات رنگي كه پيش از آن به آنها فكر نكرده‌ايد.
در اين مقاله پيشنهادهاي طراحان بزرگ را براي طراحي هر اتاق جمع كرده‌ايم تا به شما كمك كنيم از نظرات آنها براي تغيير خانه استفاده كنيد.
1 - كف اتاق را به صورت روشن و براق درآوريد تا كمك كند اتاق‌هاي كوچك بزرگ‌تر به نظر برسند و نور را منعكس كنند. جف بانكز Jeff Banks معتقد است بايد از كفي‌هاي براق لافيت در اتاق خواب و اتاق‌هاي طبقه پايين استفاده كرد.
2 - تختخواب اضافي مهمان در يك اتاق اضافي (آن را كوسن و پشتي بپوشانيد به طوري كه يك كاناپه به نظر برسد) را به محل اتاق استراحت روزانه تبديل كند و از آن دو منظوره استفاده كنيد. بدين ترتيب يك جاي راحت ايجاد كرده‌ايد كه مي‌توانيد در طول روز براي نشستن يا درس خواندن از آن استفاده كنيد.
3 - كورنيا ساند گرن از شركت طراحان داخلي زيبو Ziboh Interiors مي‌گويد دوست دارم قفسه‌هاي شيشه‌اي را در پذيرايي بگذارم در حالي‌كه ميزهاي شيشه‌اي كمك مي‌كنند نور زيادي به داخل بتابد و اتاق روشن و هواگير شود. هر جا لازم است نور را به حداكثر برسانيد از انواع مختلف شيشه دردرها استفاده كنيد.
4 - آشپزخانه‌هاي مستقل منظره زيبا و جديدي با فضايي در زير خود دارند كه براي ذخيره وسايل اضافه استفاده مي‌شود. به اين ترتيب احساس مي‌شود كه كف آشپزخانه بزرگ‌تر است و مي‌توان بعدا از آن استفاده كرد.
5 - دقت كرده‌ايد كه اتا‌ق‌هايي كه در نمايشگاه‌ها آينه‌هاي زيادي دارند چطور به نظر مي‌رسند؟ اين آينه‌ها را براي برگرداندن نور دور اتاق مي‌گذارند كه باعث مي‌شود اتاق بزرگتر به نظر برسد. آينه‌هاي بلند را در پذيرايي قرار دهيد و در حمام براي احساس روشني و نورگيري از آنها استفاده كنيد.
6 - به مبلمان خودتان فكر كنيد و طوري آن را بچينيد كه صندلي‌ها و ميز در سر راه رفت و آمد قرار نگيرد.
7 - در طراحي از هر سبكی كه با سلايق شما سازگار است بهره گيری كنيد. سبك نيوانگلند باشد طرح مطلوب خود را كم كم كامل كنيد.
8 - از انواع مختلف طرح‌هاي كف براي جدا كردن فضا در همان اتاق استفاده كنيد براي مثال يك آشپزخانه اتاق غذاخوري يا مطالعه و اتاق كار در اتاق نشيمن. اين مساله وقتي كه بخواهيد خانه‌تان را بفروشيد هم به نفعتان است. باعث مي‌شود خريداران فكر كنند با پولي كه مي‌دهند فضايي دو برابر در اختيارشان قرار مي‌گيرد.
9 - از اتاق‌هايي كه طرحي باز و بزرگ دارند اجتناب كنيد. مبلمان اتاق نشيمن را با دقت بچينيد يك كاناپه يا ميز در وسط اتاق قرار دهيد تا احساس راحت‌تري به شما دست دهد، بهتر از اين است كه همه چيز را به ديوار تكيه دهيد.
10 - وقتي طرح‌ها و مبلمان رنگي انتخاب مي‌كنيد نه فقط براي اتاق‌ها بلكه براي تمام خانه فكر كنيد. بنابراين مي‌توانيد نتيجه آخر را تصور كنيد كه بايد با بقيه اجزا هماهنگي داشته باشند.
11 - كارول نيومن مالك شركت طراحان داخلي New man Interiors مي‌گويد دوست دارم با طرحي قوي‌تر رنگ‌هاي كرم روشن و طلايي روشن را روي ديوار استفاده كنم.
12 - ليپن شيلتون Lipnne shillon مي‌گويد مناظر زيبا شامل مخلوطي از وسايل قديمي با نمونه‌هاي معاصر است. مبلمان چرم و آينه‌هاي طلايي دوام زيادي نيز دارند.
13 - كاترين سوپر Cathetrine soaper مي‌گويد پارچه‌هاي نخي بخريد و آنها را با استيل، نقره سياه و سفيد مخلوط كنيد تا طراحي جاودانه ايجاد كنيد.
14 - جف بانكز Jeff Banks معتقد است روكش‌هاي جالب پنجره نظرات را به سوي منظره بيرون جذب مي‌كند. طرح‌هاي رنگارنگ يك اتاق ساده را پشت دري كركره‌اي كامل مي‌كند.
15 - پرده‌هاي سنگين و جمع شدني را با كركره‌هاي مد روز كه براي داخل تاقچه پنجره مناسب است تغيير دهيد يا از پارچه وال براي ظاهر هواگير استفاده كنيد.
16 - پارچه‌هاي سبك را كه با رنگ‌هاي پرده تفاوت دارند دو برابر كنيد يا آنها را به هم وصل كنيد و بگذاريد با چين‌هاي ملايم تا كف اتاق بيايد.
17 - ميله‌هاي پرده‌اي با تزئينات مرواريد يا چسب‌هاي رنگي و شيشه‌اي بخريد تا اتاق را زيبا كنيد و از بسته‌اي زيبا براي نگه داشتن پرده‌ها در جاي خودشان استفاده كنيد.
18 - به اين مساله فكركنيد كه در خانه‌تان چقدر و كجا به نور احتياج داريد در محل‌هاي كار مثل آشپزخانه و اتاق مطالعه نور زياد و براي اتاق خواب و غذا خوري نور كم لازم است.

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در پنجشنبه هفدهم اسفند ۱۳۸۵ و ساعت 7:39 |

 جایگاه آکواریوم در معماری داخلی

وجود آشفتگی در زندگی شهری و صنعتی امروز ضرورت ایجاد آرامش را دو چندان می کند ،  برای دستیابی به این مهم روشهای  متعددی در پیش روی ما قرار دارد و تنها با باز کردن چشم سومی می توان بر این مقوله  تسلط یافت . یکی از روشهای رسیدن به آرامش دسترسی به محیط طبیعی است ،  متاسفانه امروزه با گسترش زندگی آپارتمانی رابطه انسان با طبیعت به میزان قابل توجه ای  قطع شده است و انسان همواره در تلاش است تا این خلاء بزرگ را با کشاندن گوشه هایی از طبیعت به محل زندگی خود پر کند . در کشور های توسعه یافته آکواریوم جزئی از دکوراسیون داخلی منازل ،  فروشگاه ها و اماکن تجاری بشمار می رود . روانشناسان معتقدند 15 دقیقه تماشای آکواریوم می تواند انسان را به مدت 48 ساعت شاداب نگه دارد و بر تمرکز افراد جهت یادگیری بیافزاید. گذشته از آن آکواریوم می تواند به زیبایی معماری داخلی بنا کمک شایانی کند ، البته رعایت اصول صحیح در بکار گیری آکواریوم بسیار مهم و قابل اهمیت است .

بسیاری از معماران و طراحان داخلی تنها به پیشبینی مکانی برای قرار گیری آکواریوم بسنده می کنند و از محدودیت استفاده آکواریوم در محیط های خاص غافلند . بکار گیری غیر اصولی آکواریوم نه تنها به زیبایی فضا کمک نمی کند بلکه با رشد جلبکها منظر زننده ای را ایجاد می نمایند.

بنابر این جهت طراحی و تعبیه آکواریوم در طرح خود میبایست عوامل زیر را مورد توجه قرار داد :

:: انتخاب گونه زیستی آکواریوم

آکواریوم ها را می توان به چهار گونه استوایی ، مرجانی ( آب شور ) ، رودخانه ای و مردابی طراحی کرد ، انتخاب گونه ای خاص به شرایط اقلیمی مکانی که آکواریوم در آن قرار می گیرد بستگی دارد. به عنوان مثال انتخاب طرح استوایی مستلزم و جود نور طبیعی مناسب و دمای معتدل است .

در اینجا بصورت جداگانه گونه های مختلف را مورد بر رسی قرار می دهیم.

:: طراحی آکواریوم استوایی

همان طور که قبلا" گفته شد ساختار آکواریوم استوایی به گونه ایست که نیازمند نور زیاد و دمای مناسب است ، البته نور بیش از حد نیز باعث رشد نا متجانس جلبکها می شود و به ظاهر آکواریوم لطمه زیادی می زند .

در طراحی اکواریوم استوایی از گیاهان آبزی بصورت فشرده استفاده نمایید و سعی کنید حتی الامکان تمامی نقاط آکواریوم را  پوشش دهید . از گیاهان استوایی می توان والیز نریا ، کریپتون و برگ سیبی را نام برد .

دمای مناسب برای این گونه 28 تا 32 درجه سانتیگراد است. مرحله بعد انتخاب گونه ماهیان است ، گوپی ، آنجل ، بلک ویدو ، نئون و انواع تترا ها ماهیان آکواریوم استوایی را تشکیل می دهند .

:: طراحی آکواریوم مرجانی

همان طور که از نامش پیداست ، آکواریوم مرجانی محیطی پوشیده از مر جان ها و صدف های در یایی است .

آب این گونه شور است و می بایست از ماهیان آب شور ( دریایی ) استفاده کرد . دلقک ماهی ، آنجل آنتن دار ، خفاش ، خروس دریایی می توانند به عنوان ماهیان این گونه انتخاب شوند.

:: طراحی آکواریوم رود خانه ای

همه می دانیم که رودخانه ها پوشیده از قلوه سنگ و صخره های سنگی هستند ، بنابر این سعی کنید آکواریوم را به شکل کف رود خانه طراحی کنید ، استفاده از تعدادی صخره کوچک آکواریوم را به محیط طبیعی نزدیکتر می کند .

بهتر است در آکواریوم رودخانه ای از ماهیان گوشتخوار استفاده کنید ،  ماهیان مناسب این محیط اسکار ، دراگون ، کارد ماهی ، و انواع سیچلاید ها هستند .

استفاده از گیاه در این آکواریوم پیشنهاد نمی شود زیرا معمولا" توسط ماهیان نابود و ریشه کن می شوند . دمای مناسب برای این گونه 22 تا 28 در جه سانتیگراد با نور ملایم است .

:: طراحی آکواریوم مردابی

ماهیان مناسب این گونه را   فایتر ،  کت فیش ، پوزه خرگوشی و گورامی ها تشکیل می دهند . گیاه گندمی نیز مناسب ترین گیاه برای این آکواریوم است.

بر خلاف تصور مردم ما راه اندازی و نگهداری یک آکواریوم بسیار ساده است و نیازمند داشتن تخصص خاصی نیست .  خوشبختانه در ایران به میزان قابل ملاحضه ای فرهنگ نگهداری آکواریوم رشد کرده است و افراد زیادی به پرورش و نگهداری این موجودات دوست داشتنی روی آورده اند.

منبع:شبکه اسکان تهران

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در جمعه یازدهم اسفند ۱۳۸۵ و ساعت 9:31 |

ترفندهای محوطه سازی در طراحی فضای سبز

استفاده از مصالح

در هنگام استفاده از مصالح در محوطه سازی پارک ها و باغات نیاز به توجه تکنیکی در این خصوص وجود دارد. مثلا استفاده از کالار سیمان در پارک ها که امروزه رایج شده و بسیاری از جنبه های زیبا شناختی آنها را نابود ساخته است. زیرا سیمان از نظر ساختار بسیار ناپایدار است، هنگامی که اولین برف می بارد بسیار شاداب و پرطراوت به نظر می رسد اما پس از آن کیفیت خود را از دست می دهد. دومین مساله این است که برف سمبل پاکی و عفت است و این درحالی است که سیمان و بتون معنای وحشت و خشونت را به انسان القا می کند. بنابراین از سیمان و بتون می بایست در مکان هایی از پارک که در معرض دید نیستند مورد استفاده قرار گیرد. در مقابل سنگ نشان دهنده استحکام، وحدت و جاودانگی است. سنگ در بسیاری از ادیان مقدس است. مثلا در دین اسلام سنگ سیاهی که در کعبه زائرین ان را می بوسند و معتقدند که از بهشت آمده و در هنگام نزول از آسمان به رنگ سفید بوده اما در اثر گناهانی که بشر مرتکب شده سیاه شده است.

در قدیم دیوار باغها از ملاط ساخته می شدند که بسیار مهربان تر و ملایم تر از سیمان پورتلندی به نظر می رسید. آهک آبی از طریق حرارت دادن گچ و سنگ آهک بمنظور آزاد شدن دی اکسید کربن، بدست می آید. هنگامیکه این مواد دوباره با آب مخلوط شدند و در معرض هوا قرار می گیرند و دوباره با دی اکسد کربن ترکیب شده و به همان حالت شیمیایی اولیه باز می گردد. دی اکسید کربن به استحکام لایه های بیرونی ملاط می افزاید و بهمین دلیل شاید یک قرن بتواند استحکام خود را حفظ کند. این نوع ملاط امروزه از نظر ساختمان سازان دور مانده است در صورتیکه هنوز هم می توان از آن در محوطه سازی پارک ها و باغات استفاده کرد.

مثلا امروزه استفاده از آجر و خشت به کلی از مد افتاده تلقی می شود. اما باید بدانیم که دوام این محصول می تواند با توجه به کیفیت آن مناسب باشد. خشت های گلی که شهر باستانی بابل به کار می رفته بوسیله شل دادن به گل مرطوب درست شده است. این بلوک های گلی سپس در مقابل نور آفتاب خشک می شوند و در مکان مناسب مورد استفاده قرار می گرفتند و در ساخت خانه ها کاربرد داشته اند.

حدود 3 هزار سال پیش از میلاد مسیح انسان این مساله را دریافته بود که هنگامی که گل مرطوب خشک شود تبدیل به ماده ای سخت می شود. در آن زمان از گل رس برای ساخت ظروف استفاده می شد. رومی ها مهارت لازم را در ساخت خشت کسب کرده و سپس این هنر را در اختیار مردمان شمال اروپا قراردادند. این خشت ها در قرون وسطی در ساخت دودکش ها و مناره کلیساها مورد استفاده قرار گرفت. البته امکان این نبود که در کوره های آجرپزی ابتدایی این خشت ها در دمای بالایی درست شوند.بعد از 1200 سال پس از میلاد مسیح کشورهای سفلی مانند هلند و جنوب انگلستان مبادرت به ساخت این خشت ها ورزیدند. اما در زمان حاضر این خشت ها و در واقع آجر ها به اندازه استاندارد رسیده اند اما در ساخت دیوار باغاها کاربردی ندارند، آجرهای دست ساز از نظر ساختار به گونه ای هستند که هرگز ماشین نمی تواند ان را بسازد؛ آجر های دست ساز را می توان به اندازه مورد نیاز ساخت. این طور به نظر می رسد که آجرهای دست ساز از نظر زیبایی و آذین بندی بهتر از آجرهای کارخانه ای است، البته هزینه دستمزد ساخت آنها از مواد خام بیشتر می شد؛ این مساله هم حل شد و زیبایی حاصله جای خود را به پرداخت هزینه های کلان داد. در دهه سوم قرن بیستم "وینستون چرچیل" به ساخت خشت و آجر و کارگران این حرفه بسیار اهمیت می داد.

سفال هم یکی از مصالح قدیمی است که در امر محوطه سازی باستان اهمیت بسیاری داشته است. سفال همان گل رس است که در دمایی پایین تر از کوره آجرپزی خشک می شود و به رنگ سرخ بسیار زیبایی در می آید و در گذشته بیشتر در ساخت ظرف و ظروف مورد استفاده قرار می گرفت. امروزه بسیاری از کارخانه ها به جای اساتفاده از پلاستیک و بتون استفاده از این ماده را توصیه می کنند. بسیاری از باغهای بر جای مانده از مصر باستان و روم دارای دیوارهای رنگین بوده اند که دلیل آن استفاده از گل رس و سفال بوده است. در زمان برگزاری فستیوال ها برای تزئینات روی دیوارهای پارک ها و باغها می توان از سفال استفاده کرد. هن.ز هم "توسکانی" در ایتالیا در مرکز ساخت سفال قرار دارد.

 

استفاده از سایه ها

حرکت دورانی زمین، حرکت قابل پیش بینی و تدریجی سایه را در صفحه یک ساعت آفتابی سبب می شود. یک اصل مهم در این زمینه این است که ساعت آفتابی می بایست در یک مکان دقیق و حساب شده طراحی شود و انتخاب این مکان از اهمیت خاصی برخوردار است. طول عقربه ساعت آفتابی به زمان، عرض جغذافیایی ساعت آفتابی، موقعیت زمین در چرخش روزانه این بستگی دارد. وضعیت سایه عقربه های در دو ساعت آفتابی همسان یک زمان واحد اما در دو باغ متفاوت، هیچگاه یکسان نخواهد بود.

 

نور خورشید در اثر تبدیل هیدروژن به هلیوم تولید می شود و 8 دقیق زمان می برد تا مسافت 149.6 میلیون کیلومتری از خورشید به زمین را بپیماید. اگر در ساختمان این ساعت ها به دقت بنگریم تا حدودی شگفت زده خواهیم شد. این ساعت ها بیشتر در بالای برج کلیسا نصب می شود چون زمان امر مقدسی است. چون این ساعت ها خودبخود تنظیم می شوند و اصلا نیازی به تنظیمات ندارد.

 

یکی از صاحبنظرن در مورد این ساعت ها می گوید : "خدای بزرگی که خورشید را طوری قرار داد تا بر شب و روز فرمانروایی کند و ستاره ها را آفرید تا شب را مغلوب خود کنند، طبیعت بشر را هم طوری خلق کرده که با این تغییرات متناوب سازگاری داشته باشد و این میل را در وجود او قرار داده تا همواره در صدد پی بردن به چگونگی گذران دقایق و لحظه ها و در نهایت زندگی باشد.

ساعت آفتابی تنها 4 روز در طول سال با ساعت های مکانیکی مطابقت می کند: 16 آوریل، 14 ژوئن، 2 سپتامبر و 25 دسامبر و در طول سال کبیسه هم این تطابق تا حدودی وجود دارد. در روزهایی غیر از این تاریخ هایی که ذکر شد در بقیه روزها در حدود 16 دقیقه این زمان عقب تر از زمان رسمی و یا 14 دقیقه جلوتر از زمان رسمی می باشد. علت این امر این است که زمین در مدار بیضی شکلی دوران می کند و زمانی که به خورشید نزدیک می شود حرکتش سریعتر می شود. هنگامی که سرعت حرکت خورشید بیشتر می شود، زمان خورشیدی جلوتر از زمانی که بر روی ساعت های مکانیکی نشان داده می شود، است.

ساعت های آفتابی باید طوری تنظیم شوند که اطلاعات نجومی را منعکس کنند. مثلا هنگامیکه سرعت کند و یا تند می شود این مسئله را نشان می دهد که سرعت زمین افزایش و یا کاهش یافته است. قرار دادن یک صفحه میزانگر در صفحه ساعت آفتابی می تواند این زمان را به زمان رسمی تبدیل کند.

چون ساعت های مکانیکی چون با زمان رسمی و استاندارد یک کشور تنظیم می شوند در بشتر موارد نمی توانند ظهر واقعی را نشان دهند. مثلا اگر انسان بخواهد بداند که خورشید چه موقع به سمت الرأس خود می رسد و باغ در چه وقت به بیشترین میزان روشنایی دست پیدا می کند. علامت و مشخصه ظهر راهترین راه برای نشان دادن سمت الرأس خورشید است. این مشخصه می تواند خط راستی باشد که در امتداد سایه محور عمود در هنگام ظهر می افتد.

منبع:سایت شهرنما

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در جمعه سیزدهم بهمن ۱۳۸۵ و ساعت 8:12 |
نشانه‌هاي بيماري هلندي در بازار مسكن


يك گروه مطالعاتي وابسته به دانشگاه علم و صنعت ايران، در گزارشي دلايل گراني مسكن و افزايش اجاره‌بها را بررسي كرده است.
براساس اين پژوهش، عوامل مختلف، باعث شكل‌گيري غيرواقعي قيمت‌ها در بازار مسكن شده‌اند.
براساس تحقيق «گروه سياست‌گذاري مسكن» وابسته به مركز مطالعات تكنولوژي دانشگاه علم و صنعت، طي دهه‌هاي اخير، بخش مسكن ايران با دوره‌هاي ركود و رونق تورمي و افزايش بي‌رويه قيمت‌ها و درنتيجه تبديل تقاضاي موثر به تقاضاي غيرموثر مواجه بوده است.
تحليل بنيادي مركز مطالعات تكنولوژي دانشگاه علم و صنعت نشان مي‌دهد، از يك سو، عوامل برون‌زا شامل «عدم تخصيص بهينه منابع مالي موجود به توليد مسكن در كشور»، «افزايش درآمدهاي نفتي و افزايش بي‌رويه نقدينگي (بيماري هلندي)» و «عدم تعادل بازارهاي اصلي اقتصاد كشور» بر شكل‌گيري قيمت‌ها تاثيرگذار بوده‌اند و از سوي ديگر، عوامل درون‌زا شامل «عدم سياست‌گذاري اصولي و صحيح در بخش زمين»، «برخورد با مسكن به عنوان يك كالاي سرمايه‌اي» و «عدم تعادل بين عرضه و نياز (مجموع تقاضاي مصرفي موثر و غيرموثر) در به وجود آمدن جو بازار مسكن تاثيرگذار بوده است.
براساس اين تحليل، اگرچه افزايش اجاره‌بها معلول گراني مسكن است اما بايد توجه شود كه عدم وجود نگاهي مستقل به «نظام استيجار»، خود، عاملي در جهت تشديد افزايش اجاره‌بها شده است. بر همين اساس، مركز مطالعات دانشگاه صنعت و معدن، اصلاح عوامل تاثيرگذار بروني بازار اجاره‌بها مثل سالانه بودن عقد اجاره، عملكرد نادرست بنگاه‌هاي مسكن، يكپارچه نبودن آنها و نبود مكانيزمي در جهت كنترل آنها، عدم وجود مكانيزم‌هاي اصولي در تخصيص يارانه- مانند وام‌هاي 3ميليون توماني را جزو عوامل تاثيرگذار بر بخش مسكن عنوان كرده است.گروه مطالعاتي يادشده، در گزارش خود، ضمن بررسي تخصيص نادرست منابع مالي براي توليد مسكن، پيشنهاد كرده است كه بخش مسكن با توجه به سياست‌هايي همچون خودكفا بودن بخش مسكن، دارا بودن خاصيت پيش‌رانگي، توان جذب نقدينگي بالا و اشتغالزايي و وجود تقاضاي تضمين شده، بايد در اولويت برنامه‌هاي اقتصادي دولت قرار گيرد.اين گروه در ادامه گزارش خود نسبت به رشد بي‌رويه نقدينگي و اتخاذ سياست‌هاي نادرست اقتصادي هشدار داده و تاكيد كرده است، افزايش نقدينگي موجب مي‌شود سرمايه‌هاي غيرحرفه‌اي و سرگردان وارد بازار مسكن شده و سوداگري و واسطه‌گري در اين بخش را شدت بخشد.در اين گزارش آمده است: «نشانه‌هايي از تحقق بيماري هلندي در بخش مسكن نمايان شده است. به اين معني كه كالاي مصرفي مسكن به كالايي سودآور و سرمايه‌اي تبديل شده و درنهايت به دليل تصور متقاضي از افزايش حتمي و چندباره قيمت آن در آينده، احتمال ايجاد «شكست بازار» آن وجود دارد.در قسمت ديگري از گزارش مفصل ارائه شده توسط گروه تحقيقاتي وابسته به دانشگاه علم و صنعت، يكي ديگر از عوامل مهم تاثيرگذار بر بازار مسكن، اثرگذاري 5بازار اصلي اقتصاد ايران بر يكديگر عنوان شده است.
در تحليل اعضاي گروه يادشده، ضمن اشاره به هجوم نقدينگي به بازار كالاهاي بادوام، زمين و مسكن، طلا و سكه، ارز و بازار سرمايه، به اين نكته اشاره شده است كه دولت توانايي مهار و كنترل سه بازار از 5بازار اصلي كشور را دارد و در شرايط غيرعادي، نقدينگي به سوي بازار سرمايه و بورس اوراق بهادار و زمين و مسكن سرازير مي‌شود.
استدلال آنها اين است كه سابقه سودآوري مداوم و اطمينان نسبت به افزايش آتي قيمت‌ها در بازار مسكن، موجب خواهد شد، سيل عظيم نقدينگي به اين بازار سرازير شود.
تحليلگران وابسته به دانشگاه علم و صنعت در همين زمينه پيشنهاد كرده‌اند دولت بايد در سياست‌گذاري خود، به جاي تحريك تقاضا، سمت عرضه را تحريك كند و در هر صورت از هجوم نقدينگي به اين بخش جلوگيري كند.موضوع نامتعادل بودن عرضه و تقاضا، در گزارشي كه از آن ياد كرديم، يكي از عوامل سيستماتيك تاثيرگذار بر بازار متعادل مسكن عنوان‌ شده است.بر اين اساس، گروه يادشده با پيش‌بيني تقاضاي 930هزار واحد مسكوني در سال 1390، نسبت به بحران عرضه هشدار داده و تاكيد كرده است كه بايد هر سال، 4/1ميليون واحد مسكوني ساخته شود تا بازار عرضه و تقاضا در بخش مسكن، متعادل شود.
در بخش ديگري از اين گزارش، به دوره‌هاي ركود و رونق تورمي در بازار مسكن اشاره شده و دليل اصلي ورود سرمايه بي‌رويه به اين بخش انتظارات غيرعقلايي عنوان شده است.درمجموع، تحليل كارشناسان وابسته به دانشگاه صنعت و معدن، حاكي از آن است كه اجراي سياست‌هاي نامناسب به ايجاد حلقه بسته ركود و رونق تورمي منجر شده و همزمان با كاهش قدرت خريد مردم، بحران تقاضا در بخش مسكن به وجود آمده است.

منبع : روزنامه دنیای اقتصاد

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در چهارشنبه ششم دی ۱۳۸۵ و ساعت 14:1 |

زوریخ - رودخانه لیمات

طبق تحقيقاتي كه در مركز مشاوره اطلاعات شهري مركر در آمريكا انجام گرفته، دو شهر ژنو و زوريخ در سوئيس به دليل برخورداري از كيفيت بالاي زندگي بهترين شهرهاي دنيا در سال 2006 شناخته شدند. 

ونكور (كانادا) در رده سوم قرار گرفت. شهرهاي وين (اتريش)، اوكلند (نيوزيلند) و دوسلدورف (آلمان) به ترتيب چهارم، پنجم و ششم شدند. شهر بغداد در پايين‌ترين قسمت اين فهرست جاي گرفت. 

در بررسي‌هايي كه اين مركز سالانه روي 350 شهر دنيا از نظر كيفيت شرايط زندگي انجام مي‌دهد، 39 معيار و ضابطه از جمله عوامل سياسي، اجتماعي، اقتصادي، محيطي، امنيتي، سلامتي، آموزشي، ترابري و ديگر خدمات اجتماعي در نظر گرفته مي‌شود 

تقريبا نيمي از 30 شهري كه در صدر اين فهرست قرار دارند در اروپاي غربي واقع شده‌اند. در اين منطقه وين بعد از زوريخ و ژنو با 5/107 امتياز در جايگاه چهارم قرار گرفته است. ديگر شهرهايي كه در اين تحقيق از امتياز بالايي برخوردار هستند عبارتند از دوسلدورف با 2/107 امتياز، فرانكفورت با 107 و مونيخ با 8/106 امتياز (كه به ترتيب در رده ششم، هفتم و هشتم قرار دارند) آتن در اروپاي غربي با 8/86 امتياز در جايگاه هفتاد و نهم قرار دارد. 

در اين بررسي لندن بيش از ساير شهرهاي انگليس امتياز آورد و در مقام 39 قرار گرفت.

دوبلين به دليل افزايش ترافيك در اين شهر با 8/103 امتياز نسبت به سال گذشته از جايگاه پيشين خود دو مرحله پايين‌تر آمد و در رده 24 نشست. 

همانطور كه پيش‌بيني مي‌شد امسال شهرهاي اروپاي شرقي همچون بوداپست، تالين، پراگ و ... با كسب امتيازات بيشتر، موقعيت خود را در جدول ارزيابي سطح كيفيت زندگي شهري بالا بردند. 

اسلاگين پاراكاتيل، كارشناس ارشد مركز اعلام كرد: «استاندارد سطح زندگي در بسياري از شهرهاي اروپاي شرقي با پيوستن كشورها به اتحاديه اروپا كه منجر به جذب بيشتر سرمايه براي آنها مي‌شود كم‌كم در حال پيشرفت است.» 

در عين حال شهرهايي همچون دوبي در مقايسه با شهرهاي اروپاي شرقي تسهيلات بيشتري را در اختيار شهروندان و گردشگران قرار مي‌دهند. 

جايگاه بيشتر شهرها در اروپا و خاورميانه تغييري پيدا نكرده است. تنها قاهره به دليل آشتفگي‌هاي سياسي و حملات تروريستي اخير 9 رديف از جايگاه پيشين خود تنزل كرده و با 2/71 امتياز در رديف 131 قرار گرفته است.

بغداد با 5/14 امتياز براي سومين سال متوالي در پايين‌ترين جاي اين فهرست قرار دارد. هنولولو (مركز ايالت هاوايي _ آمريكا) كه در بين شهرهاي آمريكا از بالاترين امتياز برخوردار است با 3/103 امتياز با دو رتبه تنزل در مقام 27 قرار دارد. سانفرانسيسكو با 2/103 امتياز كماكان در جايگاه 28 قرار دارد. بوستون در رديف 36، واشنگتين و شيكاگو به طور مشترك در جايگاه 41 و پورتلند در رديف 43 هستند. هوستون با 4/95 امتياز در بين شهرهاي آمريكا در پايين‌ترين سطح قرار داشته و رتبه 68 را دارد. در مجموع شهرهاي آمريكا در سال جاري كمابيش موقعيت پيشين خود را حفظ كردند و تنها شيكاگو به دليل كاهش جرايم 11 رديف نسبت به جايگاه قبلي خود صعود داشته است. 

پاراكاتيل درباره وضعيت اقتصادي كشورهاي توسعه يافته مي‌گويد: «وضعيت اقتصادي اين كشورها تقريبا از ثبات نسبي برخوردار بوده است و تغييراتي كه در كيفيت زندگي در اين مناطق غالبا به وقوع مي‌پيوندند بيشتر ناشي ا ز عواملي همچون افزايش آلودگي هوا، آمار جرايم، بالا رفتن ميزان ترافيك يا رويدادهاي خارجي نظير تروريسم و شيوع بلاياي طبيعي است.» 

وي در ادامه مي‌افزايد:« در آمريكاي جنوبي تغييرات بيشتر ناشي از نبود ثبات وضعيت سياسي و اقتصادي است. بهبود ثبات اقتصادي در آرژانتين موجب بالا رفتن سطح زندگي در اين شهرهاست كه احتمالا ظرف چند سال آينده منجر به صعود جايگاه شهرهاي اين كشور خواهد شد.» 

در ميان شهرهاي مناطق آسيا، اقيانوسيه و آفريقا، اوكلند و لينگتون به ترتيب از جايگاه هشتم به پنجم و از چهاردهم به دوازدهم صعود كردند اين امر به دليل ثبات داخلي وضعيت اين شهرها بوده است. حال آنكه سيدني با 5/106 امتياز كماكان رتبه‌ نهم را دارد. 

در آسيا، سنگاپور قبل از توكيو در رديف 34 نشسته و توكيو كه بيشترين امتياز را در بين شهرهاي ژاپن دارد در اين فهرست در جايگاه 35 قرار گرفته است. زيرساخت‌هاي عالي و مدرن هنگ‌كنگ اين شهر را از رتبه هفتادم به شصت و هشتم رسانده است. 

شانگهاي با 1/80 امتياز در بين شهرهاي چين بهترين موقعيت را به خود اختصاص داده است پاراكاتيل در اين باره مي‌گويد: «پكن و شانگهاي در حال رشد هستند و بايد در سال‌هاي آينده كيفيت زندگي در آنها با سرعت بيشتري بالا برود. اين امر در راستاي سرمايه‌گذاري‌هاي بين‌المللي كه به دليل پايين بودن هزينه كارگر و قيمت توليدات در اين كشور انجام گرفته به وقوع مي‌پيوندند. 

شهرهاي هند با وجود آنكه از نظر درجه‌بندي نسبت به چين در سطح پايين‌تري قرار دارند اما در حال توسعه هستند. سرعت بالا رفتن سطح زندگي در شهرهايي نظير بمبئي و بنگلر آرام اما تقريبا ثابت است. دليل اين امر شايد توسعه روابط سياسي هند با كشورهاي ديگر باشد. كشورهايي كه از نظر كيفيت زندگي در سطح پاييني قرار دارند عبارتند از كنگو در برازاويل و بانگو در مركز جمهوري آفريقا و خارطوم در سودان .  

 

 

 

زوریخ 1950

زوریخ 1950

زوریخ 1950

زوریخ- بر فراز رودخانه لیمات

کلیسای جامع Grossmunster

موزه ملی زوریخ

قطار شهری -زوریخ 1950

قطار شهری -زوریخ2005

منبع:سایت معماران

+ نوشته شده توسط سهیل اقدامی در شنبه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۸۵ و ساعت 7:47 |